Západ chce regulovat kryptoměny, aby je Rusko nemohlo používat k obcházení sankcí. Cestu, jak to udělat a nezadusit krypto trh, ukázalo Švýcarsko

Jakub Novotný

Krátce po ruské invazi na Ukrajinu a sankcích, které Západ na Rusko v souvislosti s tím uvalil, se začalo debatovat o tom, jak dlouho může ruská ekonomika takový tlak finančně vydržet. Mnozí se shodovali, že po zmrazení ruských rezerv v zahraničí a volném pádu směnného kurzu rublu Moskvě moc likvidity nezbývá. Žijeme nicméně v době digitální a tak se objevují spekulace, že by Rusko mohlo sankce obcházet díky kryptoměnám.

Bitcoin a další kryptoměny byly již v historii zneužity k obcházení sankcí. Tak tomu bylo v případě Severní Koreje, Iránu a Venezuely. Vlády těchto států, které dlouhodobě čelí tvrdým ekonomickým sankcím, se snažily chránit část svých příjmů ze zahraničí skrze nelegální činnost a maskovat jej pomocí kryptoměn. Ruská ekonomika je ovšem mnohem větší oproti těm zmíněným a situace je velmi intenzivní. Z tohoto důvodu se finanční regulátoři po světě začali poohlížet po možnostech, jak sankce aplikovat i na oblast digitálních financí.

Američtí a evropští regulátoři na stopě bitcoinu

Na nastalou situaci reagoval Jerome Powell, guvernér americké centrální banky – tzv. FED. Během slyšení v komisi pro finanční služby v Kongresu řekl, že válka na Ukrajině podtrhuje důležitost regulace digitálních financí včetně kryptoměn. Powell dále pokračoval: „Neexistuje takový regulační rámec, jaký by měl být. Je potřeba mít způsoby, jak zabránit tomu, aby tyto nepodložené kryptoměny sloužily jako prostředek financování terorismu a prostě obecného kriminálního chování, vyhýbání se placení daní a podobně.“ Celkově to ovšem vyznívá tak, že obavy z obcházení sankcí jsou jen dalším argumentem pro FED, proč si došlápnout na kryptoměnový trh. Zejména zmínka o nepodloženosti kryptoměn je klasickým argumentem kritiků tohoto odvětví.

Podobně reagovali i evropští politici v čele v guvernérkou Evropské centrální banky, Christine Lagardeovou a francouzským ministrem financí Bruno Le Mairem. V rozhovoru pro Financial Times Paolo Gentiloni, komisař EU pro ekonomiku, uvedl, že úřady v posledních dnech zaznamenaly nárůst používání kryptoměn, což podle něj „může být způsob, jak obejít opatření přijatá ke zmrazení aktiv v Rusku“. Největší kryptoměnové burzy prohlásily, že budou respektovat sankce, nicméně se ohradily proti plošnému zákazu obchodu s ruskými občany.

„Pokud se lidé chtějí vyhnout sankcím, vždy existuje více metod,“ řekl ve středu BBC Changpeng Zhao, výkonný ředitel společnosti Binance. „Můžete to udělat pomocí hotovosti, pomocí diamantů, pomocí zlata. Nemyslím si, že by kryptoměny byly něčím výjimečné.“ To samé se dá namítnout i o čínských bankách.

sinfin.digital