Vysoké ceny ropy a inflace donutily Bidena „ohnout hřbet“. Americký prezident nazval saúdského prince „vyvrhelem“, teď chystá cestu do Rijádu

Erik Siegl

Jsou momenty, kdy i americký prezident zařadí zpátečku, či ohne hřbet. Joe Biden tak brzy jistě s velkou nechutí učiní vůči saúdskému korunnímu princi, protože Bílý dům avizoval, že se s ním příští měsíc osobně setká na své cestě do regionu. To navzdory tomu, že ho nazval „vyvrhelem“ kvůli jeho zřejmému podílu na vraždě saúdsko-amerického komentátora Džamála Chášukdžího.

Umění tiskového mluvčího se pozná zejména ve chvílích, kdy před novináři a veřejností obhajuje otočky svého šéfa. A na tuto příležitost se tisková tajemnice amerického prezidenta Karine Jean Pierre opravdu musela dobře připravit. Bílý dům oznámil, že prezident v červenci navštíví jednání Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), sdružující bohaté ropné monarchie, jež fakticky i nyní formálně vede Saúdská Arábie.

Usmíření je dalším z vedlejších efektů brutálního ruského válčení na Ukrajině, jehož konec stále není v dohledu. A potvrzuje, že optika či měřítka posuzování řady otázek mezinárodních vztahů se po 24. únoru proměnily podobně radikálně, jak tomu bylo po útocích z 11. září. Co se zdálo předtím nepravděpodobné, je nyní vydáváno za „potřebné“ a v „národním zájmu“.

Důvodem jsou sankce za ruskou invazi na Ukrajinu a předpokládaný výpadek až 3 milionů barelů ropy denně, což způsobuje současnou drahotu fosilních paliv. Byť USA jsou v jejich produkci již několik let samostatné, na americké domácnosti růst globálních cen paliv dopadá stejně silně jako v Evropě. Růst cen je hlavním faktorem vysoké inflace, která před letošními volbami do Kongresu bude hlavním domácím protivníkem Bidenových demokratů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakou klíčovou roli v těžbě ropy hraje Saúdská Arábie?
  • Jak ze současné situace profituje Saudi Aramco?
  • A do čeho Muhammad bin Salmán sype získané peníze?
sinfin.digital