Hněv. Zklamání. Nenaplněná očekávání. Taková je podle bývalé ministryně vnitra a současné dvojky kandidátky strany Hlas-SD Denisy Sakové atmosféra ve slovenské společnosti. Země podle ní bojuje s extrémní inflací, válkou policajtů, třemi nepovedenými vládami za poslední čtyři roky i současnou migrační vlnou. Tento mix se podle Sakové propisuje do celé společnosti, odrazem jsou pak i průzkumy, podle kterých by velké části Slováků nevadilo vrátit se do sféry ruského vlivu. „Na Slovensku žije téměř 900 tisíc lidí pod hranicí chudoby. Když lidem řeknete, že nejsou peníze na důchody, na zdravotnictví, na podporu chudých regionů, ale na pomoc Ukrajině se peníze vždycky najdou, přirozeně se rozzlobí a naštvou,“ tvrdí Saková.
Co podle vás na konci září rozhodne o vítězi voleb?
Slovensko je už unavené z politické nestability, chaosu a hádek posledních let. Za tři a půl roku zažíváme už třetí pravicovou vládu, tentokrát úřednickou, protože ty dvě předchozí se rozpadly kvůli osobním konfliktům koaličních politiků. Přitom v roce 2020 pravice začínala s ústavní většinou. Slovensko má také nejvyšší inflaci v eurozóně, máme vyšší ceny než západoevropské země, máme 900 tisíc lidí pod hranicí chudoby, zadlužení Slovenska za pravicových vlád vzrostlo na rekordní čísla: za tři a půl roku více než za 12 let předchozích levicových vlád.
Rozhodne i to, že na Slovensku je válka v policejních a bezpečnostních složkách státu, bývalý policejní prezident zemřel za nevyjasněných okolností po zadržení v policejní cele a na Slovensku je stíhán již druhý šéf tajné služby, přestože oba byli nominanty pravice. Nyní k tomu přistupuje neřešení migrační krize a Slovensko se stává rájem pro pašeráky a nelegální migranty. To je situace, jakou dnes Slovensko zažívá a která ovlivňuje letošní volby.
Zmiňujete migraci. Čím to, že se opět stala jedním ze silných předvolebních témat?
Ano, opětovný nástup migrační vlny zastihl Slovensko zcela nepřipravené, navzdory tomu, že jsem jako bývalá ministryně vnitra spolu s dalšími bezpečnostními experty před takovým scénářem varovala současného policejního prezidenta i úřednickou vládu prezidentky Čaputové. Vedení slovenské policie selhává a naše země se stává rájem pro pašeráky a migranty, přičemž hrozí uzavření schengenských hranic s Rakouskem nebo Českou republikou – jak se ostatně již stalo před několika měsíci.
Tato krize je způsobena i tím, že Slovensko aktuálně nemá ministra vnitra. Prezidentka Čaputová sice před několika měsíci ministra vnitra jmenovala, ale po necelých 90 dnech ve funkci ho sama odvolala kvůli ultimátu, které jí dal policejní prezident a někteří policejní funkcionáři. V bezpečnostních složkách státu tak panuje naprostý chaos, čehož využívají migranti a pašeráci; naše policie mezitím nebyla na zvýšený příliv migrantů v posledních letech vůbec připravena kapacitně, personálně ani vybavením. Migranti přicházejí z Maďarska a hledají nejsnazší cestu do západní Evropy: tou je dnes Slovensko.
Podle řady hlasů bylo spouštěčem aktuální vlny nedávné propuštění asi tisícovky maďarských převaděčů. Souhlasíte s tím?
Je to jen jedna z příčin několikanásobného nárůstu nelegálních migrantů na Slovensku. Kdyby však naše policie prováděla preventivní opatření, jako jsou kontroly nejrizikovějších míst na zelené hranici, vyhodnocené podle analýzy rizik, namátkové kontroly aut v blízkosti hraničních přechodů a podobně, k současnému stavu nezvládnuté nelegální migrace na Slovensku by nedošlo. Nečinností policie však nelegální migranti a převaděči vidí, že naše policie jejich nápor nezvládá, a proto mají pocit, že se přes naši zemi nejsnáze dostanou do západní Evropy a přijdou k nám v ještě větším počtu.