Válka na Ukrajině ukázala, že i v dnešní době hraje zásadní roli rozdělení společnosti na muže a ženy. Vědom si toho je i Zelenskyj, říká americký sociolog Regnerus

Konflikt na Ukrajině ukázal nejen nezlomnost Ukrajinců, ale i důležitost rozdělení společnosti na muže a ženy, říká americký sociolog Mark Regnerus. Tohoto faktu si je podle něj dobře vědom i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Z mého pohledu sociologa je fascinující pozorovat, jak Zelenskyj vydal nařízení, které zakazuje mužům od osmnácti do šedesáti let opustit zemi, a v případě nutnosti být připraveni za ni bojovat. Ukázalo se, že i v dnešní době hraje zásadní roli rozdělení společnosti na muže a ženy, obzvláště v krizových situacích,“ říká Regnerus, který do Česka dorazil na pozvání Asociace pro rodinu.

Podle Regneruse je Zelenskyj ukázkovým příkladem pozitivní maskulinity a vůdcovství. „Muži prostě potřebují inspiraci k tomu, aby udělali, co udělat mohou, ale možná by to sami od sebe neudělali. A na Ukrajině jasně vidíme, že tu vůdčí roli někoho, kdo inspiruje, sehrává prezident Zelenskyj,“ dodává profesor univerzity v texaském Austinu.

Ve svých studiích se zabýváte převážně otázkami rodiny a jejího postavení ve společnosti. Už déle než měsíc zuří válka na Ukrajině, která mimo jiné miliony rodin rozdělila – mnoho žen s dětmi ze země odešlo, navíc řada manželů, ale i manželek a bohužel i dětí již ve válce přišla o život. Jaké dopady by tato extrémní situace mohla mít na Ukrajince?

To je vzhledem k okolnostem takřka nemožné předpovídat. Hodně to záleží na tom, co se stane, až válka skončí. Vezměte si, že ještě před pár týdny to vypadalo, že to bude rychlá válka a Rusko Ukrajinu obsadí. Ukrajinci ale projevili neuvěřitelnou vůli vzdorovat a odolávají, za což jsem osobně velmi rád. Ale co se stane dál a jak to celé skončí, je doopravdy nejisté. Z mého pohledu sociologa je fascinující pozorovat, jak ukrajinský prezident Zelenskyj vydal nařízení, které zakazuje mužům od osmnácti do šedesáti let opustit zemi a v případě nutnosti být připraveni za ni bojovat. Ukázalo se na tom totiž, že i v dnešní době hraje zásadní roli rozdělení společnosti na muže a ženy, obzvláště v krizových situacích.

V jakém slova smyslu?

V obecné rovině to dává naprostý smysl, individuální optikou kdo ví. Ženám navíc nikdo nepřikázal Ukrajinu opustit a některé se i přidaly k dobrovolnické obraně, a co si budeme nalhávat, mezi ženami je mnoho těch, které jsou schopné bojovat i objektivně lépe než mnozí muži, co strávili posledních dvacet let vysedáváním u televize. Nicméně politická rozhodnutí tu individuální rovinu neřeší, což je z mého pohledu rozumné. I kvůli tomu, že ženy s dětmi mohou v zemi zůstat, vidíme, kolik velmi těžkých a bolestných rozhodnutí musely učinit ty, které odešly a dobrovolně tak došlo k rozdělení rodin, kde každý něco chrání – muži svou vlast a ženy své děti, což není příliš srovnatelné, ale za obojím je ušlechtilý cíl. Ukazuje se na tom i to, že rodina je pro oba přístupy důležitá, protože i ti muži ve zbrani chrání své rodiny před hrozbou, zatímco ženy se s dětmi stěhují do cizí země, aby zvýšily šance svých potomků na přežití. To vše s vědomím, že budoucnost je nejistá.

Jaké jsou tedy dopady na takto rozdělené rodiny?

V prvé řadě nikdo neví, jaký bude jejich další osud. Zda se vůbec ještě setkají, zda to bude v cizí zemi, nebo na Ukrajině. A to jsou velmi znepokojivé myšlenky. Jak muži, tak ženy každou noc usínají s tím, že neví, jak je na tom jejich protějšek a zda se ještě někdy shledají. Na člověka to vyvíjí velký tlak a je to břemeno, které s sebou nese. Vezměte si, že my jako Západ jsme dlouhodobě žili v nějakém napětí a to žádná válka nebyla. Tématu jsem nedávno věnoval jeden článek.

Co jste v něm psal?

Pochválil jsem prezidenta Zelenského, že ten rozdíl mezi muži a ženami vnímá v kontextu přežití vlastní populace. Můžeme se na to, že ženám s dětmi se umožní odejít, dívat tak, že jsou pro přežití důležitější, což je ve své podstatě pravda, pakliže uplatníme optiku evoluční psychologie.

Je to podobné jako v případě námořních katastrof, kde rovněž platí, že první jsou evakuovány na záchranné čluny právě ženy a děti?

V minulosti jsem na toto téma četl nesmírně zajímavou studii. Ve zkratce došla k závěru, že jsou to jisté vůdcovské schopnosti, které zabraňují tomu, aby muži nejednali každý na vlastní pěst a sami za sebe na úkor žen a dětí. Obecně si myslíme, že muži budou přirozeně v podobných situacích sami od sebe upřednostňovat zájmy žen a dětí, ale není to tak jednoduché. V každém se v krizové situaci odehrává vnitřní souboj zda bojovat, nebo utéct, zda zachránit ostatní, nebo sám sebe. Jistě mnoho mužů onen přirozený impuls k ochraně žen a dětí v sobě mít bude, ale ne všichni. A je to právě vůdcovství, které to dokáže probudit v naprosté většině. Na oné potápějící se lodi je to kapitán, který uplatní svou autoritu. Muži prostě potřebují inspiraci k tomu, aby udělali, co udělat mohou, ale možná by to sami od sebe neudělali. A na Ukrajině jasně vidíme, že tu vůdčí roli někoho, kdo inspiruje, sehrává prezident Zelenskyj.

Válka na Ukrajině jasně ukazuje, že když nastane konflikt, celá genderová ideologie jako by zmizela.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co pomáhá Volodymyru Zelenskému k vysoké popularitě?
  • Jaké rozdíly vnímá profesor Regnerus mezi současnou uprchlickou krizí a tou z let 2015/2016?
  • A ovlivní ukrajinští uprchlíci společnost v zemích, do kterých se přestěhují?
sinfin.digital