Mají „pracovní prostředí“ zcela odlišné od evropských standardů. Už deset měsíců jsou téměř každodenní realitou ukrajinských programátorů a vývojářů nálety íránských sebevražedných dronů a ruských raket, pravidelné blackouty i omezená logistika. Práce ve tmě, v zimě, v neustálé nejistotě. Přesto ukrajinský technologický sektor dokáže jako jediná část ekonomiky i po deseti měsících od začátku invaze růst a stovky tisíc programátorů kódují nové programy pro armádu i komerční využití.
To srovnání vás okamžitě zarazí, zvlášť v situaci, v níž se obě země nacházejí. Zatímco v Česku už roky pracujeme na zrychlení a digitalizaci stavebního řízení a opatrně našlapujeme okolo vytvoření e-peněženky na doklady, na Ukrajině, už téměř deset měsíců čelící ruské agresi, jsou takové věci samozřejmostí.
Do „základní“ aplikace Diia, která je oknem do světa e-governmentu, si Ukrajinci mohou digitálně otisknout občanku, řidičák i další oficiální doklady – to je však jen zlomek možností aplikace. Přes Diiu lze na pár kliknutí zažádat o dávky, nahlásit vybombardovaný dům nebo hledat práci. „Když naší rodině před několika měsíci rakety poškodily domov, přes Diiu jsme zažádali o kompenzaci na opravu – a bylo to vyřešené extra rychle,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ Den Smyrnov, manažer švédsko-ukrajinské technologické společnosti Sigma Software.
I když Diiu Ukrajina spustila už rok před invazí, řada dalších programů a kódů byla doslova „ukována“ z výhně, kterou za sebou zanechaly ruské rakety a íránské sebevražedné drony. Jde o různé „nahlašovací aplikace“, díky kterým civilisté mohou prostým vyfocením zaměřovat a identifikovat cíle pro ukrajinskou armádu, která následně daná místa přesně dokáže zacílit, ale jedná se i o „civilní“ vývoj.
Na něm bez ohledu na válku pracují tisíce ukrajinských start-upů i velkých, zavedených společností jako Sigma Software. Na největší světové technologické konferenci Web Summit se takto představilo 59 různých projektů, od vzdělávacích aplikací po plány „chytrých měst“; přijela první dáma země Olga Zelenská i vicepremiér Myhajlo Fjodorov.
A sázka na digitální infrastrukturu a na třísettisícovou „armádu“ vývojářů může být jednou ze silných zbraní Ukrajiny jak během války, tak při následné obnově země. Pro Ukrajinu je IT sektor extrémně podstatný: v roce 2020 tvořil téměř 5 procent tamního HDP a na celkovém vývozu Ukrajiny, tradiční „obilnice Evropy“, se podílí dokonce z 8,5 procent.
Zároveň se jedná o jedinou oblast ekonomiky, která i v současné situaci roste: v prvním letošním pololetí vyrostl export počítačových služeb téměř o čtvrtinu na 3,74 miliardy dolarů.