Hackerské útoky, šíření falešných zpráv nebo zneužívání reklamy na sociálních sítích tak, aby byli voliči co nejvíc ovlivněni ve prospěch Donalda Trumpa. Ruskem řízení hackeři a trollové využívali před prezidentskými volbami v USA v roce 2016 nejrůznější nástroje, které měly mít co největší vliv na volební výsledek – tak se to jeví alespoň ve světle dosavadních poznatků vyšetřovatelů. V posledních měsících si však zpravodajské a bezpečnostní složky ve Spojených státech pochvalují nebývalý klid. Ruské kybernetické útoky a zneužívání sociálních sítí jsou v současnosti jakoby na ústupu. Estonští zpravodajci však varují, že namísto hackerů a trollů Rusko nyní využívá jiné metody, jak ovlivňovat dění na Západě.
Zatímco někteří pracovníci amerických zpravodajských služeb připisují uklidnění situace kvalitnějším kybernetickým nástrojům a větší připravenosti na případné hackerské útoky, tajné služby některých dalších zemí varují, že namísto online útoků teď Rusko klade důraz hlavně na využívání svých agentů v zahraničí. Podle serveru Voice of America před nebezpečným trendem varoval šéf estonských zpravodajců.
„Rozkryli jsme síť politiků, novinářů, diplomatů a obchodníků, kteří jsou ve skutečnosti ruští agenti, kteří mají dělat to, co jim Kreml řekne,“ uvedl na každoročním Aspenském bezpečnostním fóru minulý pátek ředitel estonských zpravodajských služeb Mikk Marran. „Jasně vidíme, že tito lidé tlačí pro-ruskou agendu,“ dodal také šéf tajných služeb v Estonsku.