Zima přichází – a Evropská unie se snaží co nejvíce naplnit své plynové zásobníky (jak se to jednotlivým zemím daří, se dozvíte například zde; Česko má zásobníky aktuálně naplněné na asi 82,5 procenta). Náhradou za výpadek dodávek ruského plynu je ve velké míře zejména zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož import do Evropy za první letošní pololetí vzrostl o 60 procent, jak uvedla společnost Kpler.
Evropa zkapalněný zemní plyn nakupuje kde se dá: podstatná část na starý kontinent míří z USA, ale část jde i od jiných dodavatelů. Paradoxně třeba i z Číny, která jinak sama patří mezi největší importéry zemního plynu.
Nyní je však všechno jinak. Čína totiž aktuálně navýšila import zemního plynu z Ruska, a to jak skrze plynovody, tak prostřednictvím tankerů. V případě LNG Čína od Ruska za prvních šest letošních měsíců odebrala 2,8 milionů tun LNG, o 29 procent více než ve srovnatelném období loňského roku. A plynovodem „přiteklo“ dokonce o 65 procent více plynu.
To by dávalo smysl ve chvíli, kdy by čínská ekonomika bujela, silně expandovala a potřebovala „palivo“ ke svému růstu. Ovšem dnes to není ten případ. Právě naopak. Čínský růst v kontextu silných regulací, oslabování developerského segmentu a nulové tolerance vůči covidu bezprecedentně slábne.
Je tak zřejmé, že Čína část „přebytečného“ zemního plynu přeprodává na světových trzích, kde jej kupují i evropští kupci. Podle analytiků Fianancial Times dodala Čína za pololetí na trh necelých pět milionů tun zkapalněného zemního plynu – a alespoň část jej skončila v Evropě. Významný čínský LNG obchodník Jovo Group nedávno oznámil, že přeprodal dodávky LNG v hodnotě 100 milionů dolarů nejmenovanému evropskému kupci.
Co přesně to znamená? Buď v Evropě končí přímo ruský LNG plyn, pouze „obohacený“ o marži za čínské zprostředkování, anebo si Čína levný (za ruský plyn platí nejméně ze všech odběratelů) ruský plyn stahuje pro své vlastní využití a do Evropy dodává plyn, který si zajistila od jiných producentů, případně z dalších zdrojů.
Jen slabou útěchou je fakt, že Rusko má, alespoň ve srovnání se standardními dodávkami skrze plynovody, poměrně omezené kapacity dodávek LNG. Pro Evropu je to v objemu asi šesti procent evropské spotřeby.
Přečetli jste si část newsletteru Velký skok, který popisuje aktuální změny v energetice. Jeho odběratelé se navíc dozvěděli:
- Kudy po odstavení Nord Streamu 2 nejvíc proudí do Evropy ruský plyn a co tím Moskva sleduje
- Který stát prodlužuje životnost své jediné jaderky
- A další energetické aktuality