Vídeň zůstává i po nedělních volbách nejsilnější baštou sociální demokracie na světě. Sociální demokraté s přehledem obhájili vítězství, zatímco nacionalisté a populisté zcela propadli. Podle některých expertů k tomu možná přispěl i fakt, že v době covidové pandemie voliči nechtěli takzvaně experimentovat a volili pragmaticky.
Zatímco prohra ČSSD v nedávných krajských volbách v Česku jen potvrdila, že sociálně demokratické hnutí v celé Evropě zažívá výrazný ústup ze slávy, ve Vídni to ani zdaleka neplatí. Sociální demokraté (SPÖ) v rakouské metropoli od války neprohráli a svou pozici potvrdili i v době, kdy se jejich sesterským stranám v zahraničí vůbec nedaří. SPÖ v nedělních volbách do vídeňského zastupitelstva získala 42,1 % hlasů, o 2,6 % více než v roce 2015.
I když se nejedná o nadpoloviční většinu, na kterou vídeňští sociální demokraté byli v minulosti také zvyklí, nikdo nepochybuje o tom, že v čele vídeňské radnice bude znovu stát současný starosta za SPÖ Michael Ludwig. Ten dosud vedl radnici společně se Zelenými. Po nedělních volbách ale přichází v úvahu více možných koalic.
„Uvidí se, s kým najdeme největší politickou shodu. V popředí musí být zájmy vídeňského obyvatelstva,“ uvedl Ludwig v prvním povolebním rozhovoru v rakouské státní televizi ORF. I když výsledky voleb nejsou úplně definitivní, protože nejsou sečteny všechny korespondenční hlasy, celkové pořadí stran už by se nijak výrazně měnit nemělo.
Za vítěznými sociální demokraty skončili lidovci (18,9 %), následováni Zelenými (14 %), hnutím Neos (7,8 %) a nacionalistickými Svobodnými (7,7 %). Právě Svobodní (FPÖ) zaznamenali od posledních voleb vůbec největší propad, volilo je takřka o čtvrtinu méně voličů než v předchozích volbách v roce 2015.
„Před pěti lety ale vrcholila uprchlická krize, která právě Svobodným s jejich nacionalistickou politikou hodně pomohla. Nyní ale nehrálo uprchlictví ve volební kampani prakticky žádnou roli,“ řekla v rozhovoru pro INFO.CZ Veronika Janýrová z Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia (WIIW).