„Zelené“ Rakousko bije na poplach. Místo zvyšování podílu OZE je země stále závislejší na těch „špinavých“

V Rakousku se loni meziročně zvýšil dovoz elektřiny, a to o 15 %. I ekologové a obhájci obnovitelných zdrojů přitom přiznávají, že se z velké části jedná o import elektrického proudu ze zahraničních plynových, uhelných a jaderných elektráren. Rakousko se tak dostává do pozice státu, který navenek velmi hlasitě prosazuje potřebu přechodu k takzvané bezemisní energetice, ve skutečnosti je ale stále více závislý na importu energie z konvenčních zahraničních zdrojů, včetně těch atomových.

Čísla, která zveřejnilo rakouské ministerstvo životní prostředí a úřad E-control, jsou totiž pro rakouskou energetiku alarmující. Patnáctiprocentní nárůst dovozu elektřiny ze zahraničí (zejména ze sousedních států) v loňském roce totiž není jen nějakým náhlým výkyvem, ale potvrzením dlouhodobého trendu.

Od roku 2019 se zvýšil objem dovezeného elektrického proudu do Rakouska o celých 178 %, přičemž Rakousko za importovaný proud z plynových, uhelných a atomových elektráren zaplatilo loni 3,2 miliardy eur (76 miliard korun).

„Jak chceme dostat klimatickou a energetickou krizi pod kontrolu, když se nám léta nedaří zajistit ani to, aby Rakousko mohlo být v zásobování elektřinou soběstačné?“ ptá se na stránkách Rakouské asociace pro větrnou energii (IG Windkraft) její generální ředitel Stefan Moidl.

Zároveň vyzval vládu i vedení jednotlivých rakouských spolkových zemí, aby se vytvořily nutné podmínky pro rychlejší šíření obnovitelných zdrojů na rakouském území. Moidl má pochopitelně na mysli zejména větrné zdroje, které podle něj například na rozdíl od fotovoltaiky nemají dostatečnou politickou podporu.

sinfin.digital