Polsko zůstává důležitým partnerem USA, o serióznost ale přišlo

Michal Lebduška

Polsko patří k zemím, které dlouhodobě sází na úzkou spolupráci se Spojenými státy. Tento vektor zahraniční politiky se stal ještě důležitější po nástupu vlády Práva a spravedlnosti (PiS), která v USA hledala alternativu vůči EU. Obrovské nadšení ve vládním táboře vzbudilo vítězství Donalda Trumpa, s nímž měla polská vláda velké plány včetně zřízení stálé vojenské základny v Polsku. Ty se ale nepodařilo realizovat a nyní po zvolení Joe Bidena se vzájemné vztahy výrazně zhoršily.

Zhoršení americko-polských vztahů do značné míry souvisí s celkově problematickou zahraniční politikou vlády PiS, která neumí příliš dobře komunikovat a chová se jako slon v porcelánu. Polsko se tak postupně dostalo do velkého sporu s EU, v níž se z klíčového hráče, který si dokázal opakovaně prosadit své lidi do nejvyšších unijních funkcí, dostalo na okraj a dnes má velmi slabou vyjednávací pozici. Kromě toho je dnešní Polsko velmi slabé i ve své tradičně silné disciplíně – východní politice, kde ho na evropské úrovni do značné míry nahradila Litva.

Kvůli takzvané „historické politice“ vlády PiS se výrazně zhoršily vztahy s Ukrajinou, pro kterou bylo Polsko navíc do značné míry prostředníkem v Bruselu, což je funkce, kterou už nyní plnit nedokáže. Nejvýznamnějším partnerem už není ani pro běloruskou opozici bojující proti Alexandru Lukašenkovi. Výmluvně polskou neschopnost ilustruje i spor s Českem o důl Turów, který polská vláda nechala z vlastní viny dojít tak daleko, po čemž vládní tábor rozpoutal neuvěřitelnou protičeskou kampaň.

Sázka na Trumpa

V této situaci byly dobré vztahy s USA za vlády Donalda Trumpa světlou výjimkou, která vyplývala z osobnosti samotného Trumpa. Polská vláda mu navíc poměrně šikovně nadbíhala. Například pro plán zřízení stálé americké základny si ho získala tím, že zahrála na strunu jeho samolibosti a představila ji jako „Fort Trump“. Ani za Trumpa ale nebyly vzájemné polsko-americké vztahy vždy zcela idylické. Tím největším jablkem sváru byla otázka soukromé polské a otevřeně protivládní televize TVN. Jejím majitelem je totiž americká skupina Discovery a velvyslanectví USA ve Varšavě dalo opakovaně velmi jasně najevo, že bude chránit zájmy amerického byznysu v Polsku.

Navíc ve výjimečnost polsko-amerického spojenectví věřila spíše polská vláda, zatímco Trump měl jiné priority. Velmi těžce PiS neslo nečekané odvolání návštěvy Varšavy plánované na 1. září 2019 u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války, na kterém si polská vláda velmi zakládala. Trump sice slíbil, že do Polska přijede jindy, ale to nesplnil, a tak zůstalo jen u jedné krátké státní návštěvy v roce 2017.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč Andrzej Duda gratuloval Bidenovi až se zpožděním?
  • Co má společného televizní stanice a jmenování velvyslance?
  • Kdo může za ztrátu mezinárodní prestiže Polska?
sinfin.digital