Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová odjíždí do Ruska a na Ukrajinu, aby tam při příležitosti své poslední návštěvy hájila své dědictví v německé a evropské zahraniční politice v uplynulých letech. Návštěva přichází v klíčovém čase před německými a ruskými parlamentními volbami a vrcholným setkáním Ukrajinci nově spuštěné Krymské platformy. Ale také v době, kdy rusko-ukrajinské vztahy mohou v různých oblastech v každé chvíli opět eskalovat, jak ukázaly události kolem ukrajinských hranic na začátku tohoto roku.
Kancléřka Merkelová pokračuje v těchto dnech v sérii mezinárodních setkání se světovými leadery. Po schůzce s Joem Bidenem v polovině minulého měsíce, kde byla situace ve východní Evropě dlouze diskutována, přichází logicky návštěva samotného regionu, konkrétně Ruska a Ukrajiny.
Merkelová se během setkání v Bílém domě zavázala, že Německo do velké míry převezme zodpovědnost za energetickou situaci ve vztazích s Ruskem a Ukrajinou, které jsou sužovány konfliktem o budoucnost plynovodu Nord Stream 2, ale také další udržitelností tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu pro roce 2024, který je pro ni významným zdrojem příjmů. To celé je navíc opletené celou řadou bilaterálních konfliktů a eskalací nejen ve vojenské oblasti.
Nově vyjednaná dohoda se Spojenými státy, totiž že Američané přestanou sankcemi blokovat dostavbu plynovodu mezi Ruskem a Německem, za což německá vláda bude významným způsobem investovat do ukrajinské energetiky a postará se o pokračování proudu plynu z Ruska také přes Ukrajinu (čímž americká strana de facto situaci zobchodovala…), teď musí být před odchodem Merkelové z úřadu rovněž posvěcena oběma východními aktéry. Nicméně na diskuzním pořadu dne bude jak v Moskvě, tak Kyjevě i celá řada dalších otázek.