Německo minulý týden dokončilo výstavbu infrastruktury svého LNG terminálu ve Wilhelmshavenu. Jedná se o první ze šesti podobných terminálů, jejichž výstavbu země po invazi Ruska na Ukrajinu zahájila – a skrze které chce nahradit výpadky v dodávkách ruského zemního plynu.
Podstatné je, že podobně jako vybudování nizozemského terminálu v Eemshavenu, odkud bere zemní plyn i Česko, proběhla výstavba ve Wilhelmshavenu extrémně rychle. Trvala pouhých 194 dní, jen zlomek standardní doby výstavby. Terminál, až bude příští měsíc spuštěn, zvládne postupně doručit do sítě přibližně 7,5 miliardy kubických metrů (bcm) zemního plynu ročně, necelých osm procent celkové loňské německé spotřeby.
V Německu aktuálně vzniká pět dalších podobných terminálů. Dva z nich (ve Brunsbüttelu a v Lubminu) by měly být provozuschopné ještě během letošního roku, zbylé tři pak zprovoznění čeká do konce příštího roku.
První tři terminály by postupně měly zajistit regasifikační kapacitu až 20 bcm ročně, což by pokrylo asi pětinu německé spotřeby plynu v roce 2021.