Protesty v Íránu po tragické smrti Mahsy Amíníové trvají už třetí týden, aniž by se rýsovala vyhlídka na jejich zklidnění či na dialog mezi požadavky protestujících a íránskou vládou. Naopak při násilném potlačování protestů zahynuly již desítky lidí. Novinářka Hannah Kaviani z persko-jazyčného rádia Farda, které vysílá z Prahy (jako součást Rádia Svobodná Evropa), odpovídá na otázky ohledně hlubších příčin tohoto konfliktu.
Jako novinářka sledujete dění a různé protesty v Íránu už od roku 2008. Vnímáte něco jiného nebo nového na současné situaci?
Ačkoliv protesty probíhají již třetí týden, sledujeme jen jednu z jejich fází – je proto složité analyzovat, kam povedou. Nicméně osobně je vnímám jako svým způsobem očekávatelné i neočekávatelné současně.
Dění v Íránu pokrývám zvnějšku již patnáct let a vedle „velkých událostí“ se vždy snažím sledovat i běžný či společenský život v Teheránu, odkud pocházím. Musím přitom dodat, že s ohledem k velikosti a rozmanitosti Íránu je to pouze jeden z mnoha pohledů a moje závěry nemusí být všeobecně platné. Nicméně jasně vidím trend nové mladé generace, která je jiná než ta, k níž sama patřím.
Nejprve to, co se dalo očekávat: společenská a sociální nespokojenost širokých vrstev obyvatelstva se v posledních letech jen zvyšovala, což ostatně potvrdily masivní a krvavě potlačené protesty v roce 2019, které měly převážně sociální charakter. Nyní však vidím ještě další elementy nespokojenosti mladé generace, kterou jsme jaksi automaticky považovali za více „apolitickou“ a „povrchní“ ve smyslu zahledění se do vlastního virtuálního světa Instagramu, Tik Toku a podobných platforem, které jsou v Íránu velmi rozšířené. Přitom se nyní ukazuje, že i tato generace chce pro sebe jiný lepší život a že je pro své vyjádření ochotna i riskovat a vyjít do ulic.