Vyhlásí Putin 9. května válku a zaútočí ze západu? Zapomenutý kus Moldávie může hrát klíčovou roli v plánech Ruska

Pavel Havlíček

Separatistický region Podněstří, který formálně podléhá kontrole ze strany Moldavska, se v uplynulých dnech stal terčem několika teroristických útoků. V souvislosti s nimi se vyrojily spekulace o tom, že se tento vůči Rusku spřátelený region může stát předpolím pro invazi Ukrajiny ze západního vektoru. Nakolik je tato hrozba při bližším pohledu reálná, vysvětluje analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

V uplynulých dnech se moldavský region Podněstří opět po dlouhé době dostal do světových zpráv, a jako obvykle to nebylo v souvislosti s ničím optimistickým. Po sérií výbuchů v tzv. hlavním městě Tiraspolu a nedalekém okolí se světovými médii začaly šířit spekulace o tom, že Rusko může ze svého spřáteleného regionu Podněstří podniknout další ofenzivu proti Ukrajině z prozatím nevyužitého západního vektoru.

Ani po 14 dnech přitom není zcela jasné, kdo za těmito útoky stál a s jakým cílem. Ukrajinská vláda poměrně logicky ukázala prstem do Moskvy, která by měla na destabilizaci regionu pravděpodobně největší zájem. Na druhou stranu sami Moldavané byli v tomto ohledu spíše zdrženliví a poukazovali na rozdmýchání tenzí v rámci boje o moc mezi separatistickými elitami. Nakonec samotné podněsterské elity zase upozornily na aktivity Kyjeva, což však nebylo možné identifikovat stejně jako pachatele útoků.

Jakkoli se v tuto chvíli nedají všechny plány ruského vedení bezpečně dohlédnout, rozšíření invaze z tohoto úzkého cípu země je v tuto chvíli spíše nepravděpodobná. Důvodů je pro to hned několik. Od obav místních elit o svůj osud až po omezený přístup pro ruské vojáky. To vše naznačuje, že v tuto chvíli je větší ruský zásah proti Ukrajině z tohoto území prakticky vyloučený, aniž by přivodil ruské straně významné ztráty a rizika s tím spojená.

O autonomní oblasti Podněstří

Separatistický region leží po obou březích řeky Dněstr, na základě mezinárodního práva na území Moldavska, z čehož vyplývá i většina problémů a konfliktů o jeho postavení. To je formálně autonomní uvnitř ústavního pořádku Moldavska, které nad ním však již na začátku 90. let de facto ztratilo kontrolu. Důvodem k tomu byla přítomnost sovětské armády, která se rozhodla nespokojit se s odstoupením rozsáhlého vojenského arzenálu a rozhodla se namísto toho převzít iniciativu a spojit se s místními separatisty, po jejichž boku odrazila moldavskou snahu o obnovení kontroly nad problémovým regionem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se Podněstří tak silně orientuje na Moskvu?
  • Co by Rusku přinesl výpad z Podněstří na západ Ukrajiny?
  • V jaké kondici jsou ruské jednotky v regionu?
  • Jak se situace může změnit s 9. květnem?
sinfin.digital