Medvědi, migranti a minority. Kdo „vrtí Slovenskem“ před klíčovými parlamentními volbami

Slovensko bude mít na podzim (nejspíš) novou vládu a (zcela jistě) řadu starých problémů. Problémů, které nová vláda nevyřeší, protože jí bude chybět koaliční průraznost, anebo v horším případě bude tyto problémy zcela ignorovat.

V neděli večer se ošívám v bývalé centrále mečiarovské HZDS v Banské Bystrici. Se dvěma stovkami lidí čekáme na vystoupení lídra „antificovské fronty“ a současně šéfa Progresivního Slovenska  (PS) Michala Šimečky. Než se vyhoupne na podium, těkají mi oči mezi stropem sálu, jež stále „zdobí“ pěticípá hvězda a jeho stěnami, kde jsou zase patrné reliéfy srpu a kladiva.

Propriety PS, druhé nejsilnější strany na Slovensku, v těch kulisách působí až nepatřičně. Na pódiu kobereček, pohodlná sofa, výrazná lampa s měkkým světlem. Našinec by čekal namísto politické debaty spíš Show Jana Krause.  

V tomto případě je však moderátor o poznání méně cynický, jeho role se v zásadě omezuje jen na nadhazování otázek na smeč ústřednímu tandemu kandidátky PS.

„Ano, zdejší kraj máme v srdci.“

„Jistě, známe jeho problémy. Víme, co místní trápí.“

Lídr Šimečka se svou „dvojkou“ Lucií Plavákovou působí civilně. Místně. Vědí co říkat, na jaká témata položit důraz. A co je důležité, nepůsobí dojmem, jako když „papaláši z Bratislavy“ vyjeli nabrat hlasy do regionů, jež jsou od hlavního města často mentálně tolik vzdálené.

Milan Šimečka na volebním billboardu; foto: Profimedia

Slovenský mikrokosmos

V příštích devadesáti minutách oba budoucí možná-ministři zvedají hlavní problémy současného Slovenska a ukazují, kudy na ně. Jak probudit ekonomiku. Resuscitovat zdravotnictví. Jedním dechem však zároveň připouštějí, že to nakonec není ani tolik o programu. „Problém současného Slovenska není absence programu. Problém je způsob, jakým se zde vládne. A problém je, že namísto přijímání rozhodnutí na základě argumentů či kompromisů vznikají rozhodnutí z hádek a z chaosu,“ míní Šimečka. 

Konstruktivní, „opatrně optimistickou“ náladu v sále stejně – v duchu zmíněného chaosu – přehluší eskapáda návštěvníka-provokatéra, který v jasně zeleném nátělníku, dost možná inspirován Jiřím Kajínkem, rázně míří do první řady a urputně se hlásí o mikrofon.

„Nebojte, já po vás vajíčka házet nebudu, ale…“ uvádí svůj nezastavitelný proud monologu – ochranka v rychlosti zašermuje očima –, ve kterém přeskakuje od migrantů, přes drogové dealery k sexuálním minoritám a zase zpět. Sál pomalu pohltí emoce, předchozí přísliby pragmatické, stabilní vlády jsou najednou ty tam. 

Volební billboardy na Slovensku; foto: Profimedia

Robotnický dom se v tu chvíli stává jakýmsi mikrokosmem předvolební kampaně celého Slovenska. Země, jež čelí kolabujícímu zdravotnictví, bezprecedentní „válce policajtů“, obřím rozpočtovým schodkům a všudypřítomné korupci. V jakém kontrastu je proti tomu předvolební kampaň, která se ponejvíce točí okolo medvědů, migrantů a sexuálních minorit.

I pro Čecha, „smějící se bestii“ naočkovanou cynismem naší poslední prezidentské volby, jde o kampaň buranskou a nenávistnou. Banskobystrický národní socialista Marian Kotleba si se svými pohrobky z Republiky oblepil kraj billboardy vyhánějícími ukrajinské uprchlíky, slovenští lidovci zase s Kollárovou „Sme Rodinou“ získávají hlasy útoky na jakékoliv sexuální menšiny, které jsou pro ně morem společnosti.

Fico proměnil Smer. Pokud by vyhrál, nová vláda by mohla napodobit Orbána. Se všemi důsledky pro EU, varuje politolog Rybář

Dárek od Orbána

A trojnásobný premiér Robert Fico, lídr současných průzkumů a obchodník se strachem, ten je zcela samostatnou kategorií. O to spíš, že jeho kampaň získává vydatnou pomoc ze zahraničí, od maďarského premiéra Viktora Orbána, který před dvěma měsíci propustil z maďarských vězení asi tisícovku převaděčů. Jaké překvapení, že Slovensko nyní čelí migrační vlně, kterou SMER a další ve své volební kampani ochotně využívají. 

„Pochopitelně že v tom vidíme velkou pomoc Viktora Orbána Ficovu SMERu – ostatně sám maďarský premiér se vyjádřil ve smyslu, že ‚když může, pomůže’,“ hodnotí o pár dní později na bratislavské debatě Denníku N bývalá ministryně spravedlnosti Mária Kolíková z „pětiprocentní“ strany SAS. „Maďarsko zjevně chce, aby migrace byla tématem slovenské předvolební kampaně – to není o tom, že bychom si to vybrali, záměrně se nám to téma podsouvá.“ Inu, „vrtěti převaděčem“.

sinfin.digital