Meditace, jóga a miliardové impérium Twitter. Jack Dorsey vždy bořil konvence. Teď chce v Bílém domě outsidera a „antivaxera“ Kennedyho

Marek Korejs

Svérázný šestačtyřicetiletý americký podnikatel a multimiliardář Jack Dorsey je známý především jako spoluzakladatel a dlouholetý CEO Twitteru a výkonný šéf platební firmy Square. Jednu z nejznámějších sociálních sítí světa už sice neovládá, ale zůstává na ní aktivní – snaží se zasazovat mezi jiným především o svobodu slova. To vede k nynější zajímavé situaci, ve které hraje velkou roli i současný majitel Twitteru Elon Musk, ale zejména demokratický kandidát na prezidenta Robert F. Kennedy.

Před několika dny obletěla internet zpráva, že americký demokratický kandidát na prezidenta Robert F. Kennedy, zkráceně RFK Jr., známý dlouhodobě zejména jako neústupný environmentální právník a také aktivista v oblasti vakcín, získal do řad svých podporovatelů zatím největší jméno. Je jím zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Ten na svém profilu nasdílel rozhovor americké FOX News s Robertem F. Kennedym s titulkem: „Robert F. Kennedy Jr. tvrdí, že v roce 2024 může porazit Trumpa a DeSantise.“ Dorsey k tomu přidal svá vlastní slova: „Může a udělá to.“

Nekonvenční miliardář Dorsey

Proč si ale vybral zrovna RFK Jr.? Dorsey nikdy nebyl „obyčejným“ CEO jako vystřiženým z amerických filmů. Dalo by se říct, že nekonvenčnost je jednou z jeho ochranných známek. Tak třeba jeho životospráva již roky zahrnuje meditace, ledové koupele prokládané saunováním, zálibu v rychlé chůzi nebo stravovací režim OMAD (one meal a day – jedno jídlo denně).

Odlišnosti však provázejí nejen Dorseyho osobní, ale i pracovní život. Vždyť za jeho prvním odchodem z role CEO Twitteru v roce 2008 údajně stálo mimo jiné to, že z práce odcházel dříve – aby mohl navštěvovat své oblíbené kurzy jógy nebo lekce módního odívání. Tyto dva příklady k ilustraci Dorseyho nekonvenčního přístupu k životu bohatě postačí a možná pomohou pochopit pozici, ve které se Dorsey nachází dnes.

V americké politické tradici mají podporovatelé (endorsers) své nezpochybnitelné místo. Často v rámci vrcholící kampaně pomohou svému favoritovi šetřit síly a získávat hlasy, když se vydávají do větších i menších sídel promlouvat k voličům. Na rozdíl od 46. amerického prezidenta Joea Bidena, který hodlá mandát obhájit, se ale RFK Jr. doposud nemohl chlubit žádnými velkými jmény, která by jeho kampani dodávala lesk. Pro srovnání můžeme mezi Bidenovými endorsery pár jmen vytáhnout, protože budou známá i českému čtenáři: Barack Obama, Kamala Harris, Pete Buttigieg, Hillary Clinton a také Joe Kennedy III, Caroline Kennedy a Victoria Kennedy, všichni tři toho času v diplomatických službách Spojených států.

sinfin.digital