Za normálních okolností by vesnička Usnarz Górny s několika desítkami obyvatel nebyla ničím zajímavá. V posledních týdnech se ale právě sem upírají zraky celého Polska, respektive velké části Evropy. Na polsko-běloruské hranici totiž přebývá skupina migrantů, které sem poslal běloruský režim. Jenže polská pohraniční stráž je nepustí do země, v důsledku čehož vznikla krize, do které promlouvají i polské vnitropolitické spory.
Celý problém souvisí s delší krizí na hranicích mezi Běloruskem a sousedními státy EU, do kterých běloruský režim v posledních měsících záměrně posílá migranty. Hlavním „terčem“ byla od začátku Litva, která je tradičním centrem běloruské diaspory a nejaktivněji podporuje opozici proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Menší množství migrantů ale začalo postupně mířit i do Polska a Lotyšska.
Paradoxem je, že by se nemuselo jednat o nijak extrémně závažnou situaci. Migrantů je tu výrazně menší množství než v sousední Litvě a rozhodně ne tolik, aby to mohlo v Polsku způsobit jakékoliv závažnější problémy. Jak navíc ukázal litevský příklad, jejich stahování do Běloruska bylo možné poměrně snadno omezit skrze dohody o pozastavení leteckých spojení a vybudováním pevnějších překážek na hranicích. Jenže polská vláda zvolila poněkud nešťastný přístup, který situaci eskaloval a nahrál ruské a běloruské propagandě.
Polsko totiž na rozdíl od svého pobaltského souseda hned od začátku nasadilo velmi tvrdý postup, který vzbudil velké rozpaky a podezření z porušování mezinárodního práva. Místo toho, aby formálně zahájilo řízení, po kterém by migranty buď přijalo, nebo deportovalo ze země, je polská pohraniční stráž začala z polského území vytlačovat zpět do Běloruska. Podle některých novinářů a nevládních organizací se přitom polští pohraničníci dopouští násilí, ničí majetek migrantů a se zbraněmi v rukách je nutí překračovat hranici zpět.
Vůbec nejsledovanější kauzou, kolem které vyvstávají největší emoce, se ale stala ta u Usnarze Górného. V tomto případě polská vláda zcela evidentně nedohlédla důsledky svých činů a neuvědomila si, jak špatně bude v souvislosti s tím vypadat. Nejen že skupina zhruba tří desítek migrantů zůstává po týdny na hranici, odkud se nemůže hnout ani na jednu stranu, ale ani jim nejsou zajištěny základní potřeby. Podle svědectví z místa jsou někteří lidé ve špatném zdravotním stavu a chybí jim jídlo, voda, léky či hygienické potřeby. Polské orgány se odvolávají na to, že migranti jsou údajně na území Běloruska, a proto jim nemohou nijak pomoc.