Krize na polsko-běloruské hranici může přerůst v celoevropský konflikt

Pavel Havlíček

ANALÝZA PAVLA HAVLÍČKA | V posledních dnech nabývá krize na polsko-běloruské hranici na intenzitě a získává nový mezinárodní rozměr, včetně zapojení Evropské unie jako celku, ale také posílení role Ruska v Bělorusku a východní Evropě obecně.

Situace u hraničního přechodu Kuznica se postupně mění v otevřený konflikt mezi Západem a Ruskem, který stojí na pozadí celé bilaterální eskalace. Nový rozměr představuje zapojení ruských jednotek na podporu těch běloruských formou vojenských cvičení, ale také angažmá ruské diplomacie a nejvyšších míst ve prospěch běloruského výkladu věcí. Oproti tomu se na Západě na různých úrovních lídři snaží o adekvátní reakci na počínání Alexandra Lukašenka v mezinárodní politice, které Vladimir Putin otevřeně podporuje. Původní krizi již tak nelze nahlížet pouze prizmatem humanitárních otázek a mezinárodního práva, ale stále více jako věc národní bezpečnosti a proměny bezpečnostní rovnováhy mezi Ruskem a Běloruskem na jedné straně a Ukrajinou a Západem, včetně Česka, na té druhé.

Bělorusko již před několika měsíci tuto situaci začalo uměle živit svou podporou pašování migrantů a uprchlíků a jejich přesuny nejčastěji ze zemí Blízkého východu. Pomáhaly mu v tom jak organizované síly převaděčů, tak státní běloruská podpora, včetně letecké společnosti Belavia, která se dnes nachází na černém seznamu západních států. Vše z toho by přitom nemohlo probíhat bez tiché podpory z Moskvy, která má na dění v Minsku stále větší páky. To bylo ostatně vidět i během nedávné letecké krize, při níž Lukašenko donutil k přistání civilní letadlo společnosti Ryanair s opozičním aktivistou Ramanem Pratasevičem, který se Lukašenkovi znelíbil pro své novinářské aktivity. Některé zdroje pak poukazují na podobnost s migrační krizí mezi Ruskem a Finskem, během které Moskva systematicky převážela migranty z Blízkého východu k finským a norským hranicím a pomáhala s jejich překonáváním, aby tak vyvinula nátlak na obě severské země.

Oproti tomu vidíme západní společenství, které se s migračními toky z Blízkého východu a Afriky dlouhodobě nedokáže uspokojivě vypořádat a dotáhnout vnitřní diskuze o změně migrační politiky do zdárného konce, čehož Bělorusko s Ruskem opakovaně zneužívají. Polsko v tomto kontextu hraje specifickou roli. Jeho vláda prosazující národní suverenitu prozatím odmítala přímé mezinárodní zapojení a snažila se krizi vyřešit vlastními prostředky, včetně nasazení významného počtu vlastních vojáků. Jakkoli se tento přístup teď mění a i polská diplomacie a nejvyšší kruhy v zemi si uvědomují význam zapojení západních aliancí do řešení celé krize, jejich přímá účast na obraně vnějších hranic EU na pořadu dne stále není.

Jak se vyrábí problém

Situace ve vztazích mezi Polskem a Běloruskem je posledním výsledkem bezprecedentní konfrontace mezi Západem a režimem Alexandra Lukašenka, který se rozhodl udržet u moci i za cenu represe občanských protestů proti masově zfalsifikovaným výsledkům prezidentských „voleb“ v srpnu minulého roku. Od května tohoto roku začal běloruský režim a jím ovládané struktury podporovat migraci uprchlíků i ekonomických migrantů ze zemí Blízkého východu do Běloruska, ze kterého se tito noví příchozí měli dostat do zemí Evropské unie, především Německa. Využít k tomu měli azylového řízení a pohostinnosti jednotlivých sousedů Běloruska, ale také neexistenci fyzické bariéry na hranicích mezi Běloruskem, Litvou či Lotyšskem a Polskem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak z migrační krize na polsko-běloruské hranici těží Moskva?
  • Může situaci zvládnout samo Polsko, nebo se neobejde bez pomoci Západu?
  • A čím může k řešení přispět Česko?
sinfin.digital