Konec bojové mise v Mali: rezignace Francouzů je pochopitelná, přináší ale nová rizika

Erik Siegl

ANALÝZA ERIKA SIEGLA | Francie po devíti letech oznámila konec svého vojenského angažmá v Mali, do něhož se intenzivně zapojilo i Česko se svými speciálními silami. Jaká je bilance a jaká nová rizika to přináší?

Bezprostředním důvodem stažení z Mali, oznámeného minulý týden na summitu EU-Afrika v Bruselu, je roztržka s vojenskou juntou, která zemi v měnící se sestavě vládne od srpna 2020. Jejím posledním krokem bylo vyhoštění francouzského velvyslance v reakci na kritiku z Paříže. Francie z pochopitelných důvodů nechce poskytovat štít nelegitimní vládě, na niž, na rozdíl od těch předchozích, nemá žádný vliv. Místo toho avizuje přemístění do okolních zemích jako Burkina Faso, Čad a Niger, kam ji mohou časem následovat i české jednotky (evropská výcviková mise EUTM v Mali, částečně vedena Českem, prozatím pokračuje, ale s otazníkem, jak dlouho).

České ministerstvo obrany za důvod stažení speciálních sil z operace Takuba v Mali označilo „dlouhodobý vývoj, kdy současná malijská přechodná vláda zásadním způsobem omezuje a znemožňuje výkon operačních aktivit … a její kroky zároveň narušují spolupráci“. Saharsko-sahelské písky se tak pohybují mimo naše očekávání, protože ještě loni v dubnu jednal v Praze jeden z šéfů vojenské junty a samozvaný prezident-plukovník Assimi Goita o dodávkách českých zbraní a pochvaloval si „vřelé přijetí“.

Vyhnout se malému Afghánistánu

Jak již Info.cz psalo, malijská junta preferuje „kontraktorský“ vztah k Rusům před partnersko-protektorským vztahem k Paříži. Spoléhá nyní na podporu Wagnerovy armády, která operuje v zemi s požehnáním Kremlu. Ten společně s juntou také pomocí šíření dezinformací a propagandy podněcoval protifrancouzské nálady, což, pravda, není v bývalé kolonii tak složité. I když neexistují spolehlivé průzkumy veřejného mínění, podle některých svědectví část obyvatel viní Francii za obecně špatnou bezpečnostní situaci, byť její mandát je omezený.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co zabránilo zřetelnějšímu úspěchu mise v Mali?
  • A je odchod evropských vojáků dobrou zprávou pro tamní obyvatele?
sinfin.digital