Odchod z Afghánistánu byl pro Američany krvavý a kvůli útoku na kábulském letišti si vypili pohár hořkosti až do dna. Jeho následky symbolicky ukončily tristní americkou kapitolu v této zemi. Nyní víme, že při něm zahynulo 170 lidí, z toho třináct amerických vojáků, jimž většinou nebylo ani 22 let. Tragickou bilanci celého incidentu podtrhuje fakt, že se jednalo o útok na americké vojáky v Afghánistánu s největším počtem obětí od sestřelení vrtulníku v roce 2011, při němž zemřelo třicet lidí. Kdo za útokem stojí? Jaké jsou jeho vztahy s Tálibánem? A může být v budoucnu nebezpečný i pro nás?
Islámský stát v Afghánistánu
K útoku se přihlásila teroristická skupina Islámský stát Chorásán (ISIS-K nebo IS-K). Jedná se o „franšízu“ a afghánskou pobočku nechvalně známého Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIL). Její jméno je odvozeno od historické provincie Chorásán, která se rozkládá na území dnešního Íránu, Afghánistánu a Pákistánu.
IS-K přísahala věrnost ISIL v roce 2015, tedy v době, kdy tato organizace byla na svém vrcholu. IS-K byla založena bývalými členy pákistánského a afghánského Tálibánu a Islámského hnutí Uzbekistánu. Po jejím založení se skupině povedlo ovládnout odlehlé provincie na severovýchodě Afghánistánu u pákistánských hranic. Po prvních úspěších se pak pokusila získat pod kontrolu další území na hranicích těchto dvou zemí.
I když na mezinárodní scéně se IS-K zatím netěší velkému věhlasu, v regionu je už dobře známá. Mnoho expertů ji popisuje jako nejradikálnější a nejagresivnější militantní skupinu v Afghánistánu. O její krutosti svědčí i její předchozí krvavé útoky jako např. v roce 2020 na šíitskou porodnici, který si vyžádal přes 20 lidských životů nebo na sikhský chrám v Kábulu, který přinesl přes 25 obětí. V roce 2018 byla IS-K označena za čtvrtou nejnebezpečnější teroristickou organizaci na světě. Její útoky už zabily minimálně 1 060 lidí.
Obrození Islámského státu
I přes tyto četné útoky IS-K zůstávala dlouho relativně malým uskupením. Na svém vrcholu v roce 2018 čítala kolem 3 000 bojovníků. Avšak rozmach IS-K přitáhl nejen nové rekruty, ale i pozornost nepřátel, kteří ji začali vnímat jako vážnou hrozbu. Proti IS-K se tak postavili jak Američané, tak i Tálibán. Takto IS-K přišla o kontrolu nad většinou svého území a počet jejích bojovníků se zmenšil na 1500 až 2200. Pro srovnání, u Tálibánu se odhaduje, že za něho bojuje 70 až 80 tisíc vojáků. V současné době tedy IS-K nepřestavuje přímé ohrožení svrchovanosti Tálibánu. Avšak několik špatných taktických chyb nového vládce Afghánistánu by ji rychle mohlo dostat do sedla, a proto Tálibán bere IS-K velmi vážně.
Navíc, v roce 2020 se do čela IS-K dostal nový vůdce Shahab al-Mujahir, kterému se povedlo provést výše zmíněné útoky. Rovněž dokázal osvobodit stovky bojovníků z vězení u afghánského města Džalálábádu. Odepsaná „franšíza“ Islámského státu tak chytila druhý dech, jehož nejviditelnějším projevem je právě útok na kábulské letiště.
Taliban fighters stand guard at the site of the August 26 suicide bomb attack at Kabul airport, which killed scores of people.
— AFP News Agency (@AFP) August 27, 2021
Backpacks and belongings of Afghan people who were waiting to be evacuated can be seen at the site pic.twitter.com/66NKOqOzZu