Ke snížení dodávek z Ruska může dojít dříve, než se čekalo. Plány Bruselu ale ignorují jadernou energii, Evropa by toho mohla za pár let litovat

Dvoudenní summit EU na konci minulého týdne jasně ukázal, že přes dramatickou situaci na Ukrajině a poctivou snahu evropských lídrů nelze dnes dospět ke konsenzu ohledně možného embarga na dovoz ropy a plynu z Ruska. Nelze se divit. Energetická politika EU se nedá předělat za několik dnů. Energetické situace jednotlivých zemí a míry jejich závislosti na dovozech fosilních paliv z Ruska se liší od jedné země ke druhé docela zásadním způsobem. Největší míru závislosti má nesilnější evropská ekonomika – Německo. Ekonomické dopady na tamní ekonomiku by byly katastrofální, recese německé ekonomiky by nepochybně vedla k ekonomickému propadu v celé Evropě. Je tu pochopitelně i dilema: jak velké oběti je Evropa ochotna přinést, aby zabránila pokračujícímu masovému vraždění civilního obyvatelstva na Ukrajině a přestala financovat Putinovu válku. Ani v tomto ohledu nejsou členské státy jednotné.

Lucemburský premiér Xavier Bettel tvrdil, že další sankce by měly být „reakcí na něco“, s odkazem na chemické a biologické zbraně, a to kvůli rostoucímu znepokojení, že se k nim Putin uchýlí. „Pokud přijmeme sankce nyní, jaký bude další krok?“

Slovinský premiér Janez Janša, jeden z tria vůdců EU, kteří nedávno navštívili Kyjev, řekl, že Putin už zničením Mariupolu překročil červené čáry. „Všechny červené čáry již byly překročeny, takže nemusíme mluvit o chemických a biologických zbraních a čekat, až budou tyto zbraně použity.“

Je pozoruhodné, že mezi státy, které se rezolutně staví proti embargu na dovozy fosilních paliv z Ruska, patří největší zastánci obnovitelných zdrojů a odpůrci jaderné energie – Německo a Rakousko.

Není jasné, zda se členské státy shodly na společném postoji k ruskému požadavku, že „nepřátelské“ země musí používat rubly k platbám za ropu a plyn, a zda Komise dostane mandát k řešení tohoto problému. Tento požadavek Kremlu představuje další dilema. Dovozy ruské energie budou posilovat rubl a směrovat tvrdou měnu do Moskvy. Jeho odmítnutí by znamenalo riziko zastavení dodávek energie z Ruska. Uvidíme, jak se situace vyvine – aplikace tohoto ruského požadavku má začít tento týden.

Shody bylo nakonec dosaženo v té nejjednodušší otázce – vytvoření „společné nákupní platformy“ pro nákup plynu od alternativních dodavatelů, která by kromě členských států EU zahrnovala také země na západním Balkáně, stejně jako Ukrajinu, Gruzii a Moldavsko, dále společné úsilí v zaplňování skladovacích kapacit a související logistiky. To vše má samozřejmě smysl, ceny plynu budou velmi vysoké a nákup velkých objemů umožní udržet ceny aspoň trochu pod kontrolou. Tato nová platforma poskytuje také další příklad toho, jak ruská válka na Ukrajině překresluje geostrategické prostředí a přiměje EU k rychlejší integraci se zeměmi, které aspirují na to, aby se jednoho dne staly jejími členy.

Hodně se diskutovalo o nastavení stropu na ceny energie a šířeji o změně nebo dočasném zrušení tržních mechanismů v obchodování s plynem a s elektřinou. Proti se postavilo hlavně Německo a Nizozemí, i když se v jednu chvíli zdálo, že se najde kompromis. Naznačil to ve svém prohlášení po skončení summitu nizozemský předseda vlády Mark Rutte: „Rád se nechám přesvědčit, pokud se ukáže, že cenový strop může fungovat. Není to otázka cti; bude v pořádku, když se ukáže, že se mýlím“. Organizace evropského trhu s plynem a elektřinou je docela zásadní a složitý problém, o kterém se bude dále jednat. Nedalo se čekat, že by na summitu došlo k jeho vyřešení. Výjimku zatím dostalo Španělsko a Portugalsko, jejichž systémy jsou jen málo propojeny se zbytkem Evropy.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by mohlo dojít ke snížení dodávek z Ruska rychleji, než většina pozorovatelů předpokládala?
  • A proč je chyba, že v evropských energetických plánech prakticky nefiguruje jaderná energie?
sinfin.digital