Čína zásadně pokročila v zakázkové výrobě čipů. Technologicky překonala USA i Evropu

Jan Sedlák, E15.cz

E15 PREMIUM | Rozsáhlé americké sankce, které měly zpomalit pokrok Číny v oblasti polovodičů, nepomohly. Největší tamní zakázkový producent čipů, společnost SMIC, kterou majoritně ovládají čínská vláda a armáda, zvládla výrobu polovodičů 7nm procesem (nejtenčí spoje struktury polovodiče mají tloušťku sedm nanometrů – pozn. red.). Čína tak v možnostech zakázkové výroby překonala USA a Evropu. Pokročilejší jsou pouze polovodičoví giganti Tchaj-wan a Jižní Korea.

Žádná evropská společnost nyní nedokáže produkovat čipy pro zákazníky pomocí technologie sedmi nanometrů či ještě jemnější. V produkci čipů platí, že čím menší je tloušťka spojů, tím více lze na jeden čip umístit tranzistorů a docílit lepších parametrů. Americký Intel sice vyrábí pomocí 7nm procesu, ale prozatím pouze pro sebe. Zakázkovou výrobu teprve chystá, do projektu a továren investuje desítky miliard dolarů.

SMIC je přímou konkurencí největších zakázkových výrobců čipů, jako jsou TSMC nebo Samsung. Firma drží celosvětový tržní podíl přes pět procent. Doposud ale nabízela pouze starší výrobní procesy, a tak to podle představ americké vlády mělo zůstat. SMIC byla v roce 2020 zařazená na sankční listinu, takže nemohla odebírat pokročilé výrobní technologie obsahující americké součástky.

sinfin.digital