Velkoobchodní spotové ceny zemního plynu se minulý týden přibližně na hodinu propadly do záporného teritoria, jinými slovy, dodavatelé platili odběratelům – v tomto případě přibližně 16 eur za megawatthodinu –, za to, že si jejich plyn okamžitě odeberou. Pochopitelně se jedná o výjimečnou situaci, nicméně i ta dobře ilustruje aktuální stav evropského trhu s plynem.
Situace, kdy se cena nějaké komodity propadne do negativního teritoria, je obecně vzato spíše výjimečná. V posledních letech ji můžeme pozorovat například na evropském spotovém trhu s elektřinou (třeba ve chvíli, kdy se propadne spotřeba a naopak prudce vzroste – například kvůli větrným či solárním elektrárnám – produkce), před dvěma lety se do záporného teritoria propadly i ceny ropy. Přesto se jedná o poměrně ojedinělou událost, tím spíš v kontextu současné evropské plynové krize.
Je třeba zdůraznit, že se jedná o velkoobchodní ceny na spotovém trhu – tedy o plyn, který je k aktuálnímu dodání. Ceny na dodávky v delším časovém období sice rovněž klesají, nicméně jejich propad do negativního teritoria není reálný. Ceny plynu s dodáním na prosinec se tak pohybují okolo 130 eur za megawatthodinu – což je na jedné straně přibližně o 70 procent méně než během srpnových maxim, zároveň však výrazně více, než kde se ceny zemního plynu pohybovaly na konci října loňského roku.