Počet lidí v Pákistánu od konce devadesátých let prudce vzrostl. Podle nedávného sčítání obyvatel se více než zdvojnásobil a prognózy předpovídají, že bude růst i nadále. Odborníci před podobným vývojem ale varují. Obávají se, že pokud bude populace v Pákistánu neustále stoupat, země nebude schopna zajistit dostatek potravin, vody a míst ve školách či nemocnicích.
Rostoucí populace ve druhé nejlidnatější muslimské zemi na světě není žádným překvapením. O tom, že Pákistánců přibývá, se ví dlouho a svědčí o tom dlouhodobě přeplněné školy či nemocniční střediska. Šok ale přišel před dvěma týdny poté, co byly zveřejněny předběžné výsledky sčítání lidu. Proběhly poprvé od roku 1998 a ukazují, že pákistánská populace od té doby vzrostla o 57 %. V současné době tak v Pákistánu žije 207,7 milionů obyvatel. Země se tím dostala na pátou příčku v žebříčku nejlidnatějších zemí světa.
Ze sčítání dále vyplynulo, že roční přírůstek obyvatelstva, který představuje 22 narozených dětí na 1000 obyvatel, se sice postupně snižuje, zůstává ale pořád nebezpečně vysoký. Země je na tom podobně jako Bolívie nebo Haiti a patří ke státům mimo Afriku, které jsou na tom nejhůře.