KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Český expremiér, který má podle aktuálních průzkumů šanci stát se po příštích volbách znovu předsedou vlády, nejprve označí Rakušany za „magory“, protože mají ve vládě Zelené. Pak se jim omluví s tím, že „magoři“ jsou podle něj pouze Zelení. Hned poté si ve snaze vše vyžehlit koupí tyrolský kroj a jede se vyfotit do Kitzbühlu s jedním z „nejzelenějších“ Rakušanů, kteří se kdy v zemi narodili – Arnoldem Schwarzeneggerem. A někteří Rakušané nyní tento neuvěřitelný příběh Babišovy „diplomatické akrobacie“ využívají ke kritice vlastní vlády. Je to vůbec možné, aniž by to bylo tragikomicky švejkovské?
Andrej Babiš minulý týden při obstrukčním projevu ke korespondenční volbě, v němž tradičně splácal „páté přes deváté“, označil Rakušany za magory – protože mají ve vládě Zelené.
Na dotaz INFO.CZ ohledně této kauzy reagovalo vedení rakouské vládní strany Zelených nevěřícným kroucením hlavou, protože se necítí být zodpovědní za zpoždění výstavby dálniční sítě v Rakousku, kvůli němuž je Babiš nazval magory.
Mezitím ale kauza Babišova nelichotivého výroku na adresu Zelených i všech Rakušanů začala žít svým vlastním životem a zůstává důkazem toho, že česko-rakouské vztahy mohou mít vzhledem ke společné historii obou zemí mírně turbulentní, někdy až švejkovský charakter.
Babišovy kotrmelce
Představme si, čistě teoreticky, že by nějaký bývalý rakouský kancléř, třeba Sebastian Kurz, nazval všechny Čechy magory. Protože mají ve vládě Piráty. A pak by se za svá slova – částečně – omluvil s tím, že magoři nejsou všichni Češi (že to tak údajně nemyslel), ale jen Piráti.
Na důkaz toho, že má Čechy vlastně rád, by si pak Sebastian Kurz dal na svůj instagram video, jak se obléká do chodského kroje... no a nakonec by se ještě sešel v Česku s nějakou celebritou, třeba hercem či herečkou, jimž je sympatický program Pirátů, a označil je za mimořádnou osobnost.
Zdá se vám to příliš zamotané, nepravděpodobné, komické? Ale kdeže. Přesně tohle se totiž opravdu stalo, jen v opačném gardu.
Expremiér Babiš nejprve v minulém týdnu při projevu ve sněmovně označil Rakušany za magory. Kvůli tomu, že dovolili, aby jim vládli Zelení (společně s lidovci, pozn. red.), kteří podle něj zdržují výstavbu dálnice S10, která by navazovala na českou D3 ve Středočeském a Jihočeském kraji.
„Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ prohlásil Babiš.
Později svůj výrok korigoval s tím, že slovem magoři nemyslel všechny Rakušany, ale jenom ty zelené, tedy „aktivisty, kteří záměrně blokují dostavbu dálnic“. Do toho se český expremiér natočil na sociální sítě, jak si kupuje typický tyrolský kroj a obléká se do něj.
A aby už vůbec nebylo pochyb, že má k Rakušanům (samozřejmě kromě těch zelených) vřelý vztah, odjel Babiš na světový pohár ve sjezdovém lyžování do Kitzbühlu a vyfotil se tam s rodákem z rakouského Grazu, známým hercem a bývalým kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem. Pod fotografii pak mimo jiné napsal, že mu bylo ctí se s takovým člověkem setkat.
Ultrazelený Schwarzenegger
Otázkou přitom zůstává, o čem se Andrej Babiš s představitelem filmového Terminátora vlastně bavil. Možná třeba o programu Schwarzeneggerovy klimatické iniciativy se sídlem ve Vídni, kterou sám založil a která má hodně opravdu „ultrazelených“ cílů. Aby také ne. Schwarzeneggera mnozí považují za „zeleného myslitele“ a on sám sebe označuje za osobního přítele známé švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové.
Tak přesně s touto „zelenou celebritou“ se Andrej Babiš sešel bezprostředně poté, co nejprve nazval magory všechny Rakušany za to, že mají ve vládě Zelené, a poté se opravil, že magoři jsou pouze Zelení. Jestlipak to samé řekl také Schwarzeneggerovi, když mu „bylo ctí“ se s ním setkat?
Aby těch absurdit nebylo málo, ozvali se nakonec i rakouští Zelení. Na přímý dotaz INFO.CZ, jak je to tedy s tím zpožďováním výstavby dálnic, zejména Babišem zmiňované S10, odpověděl mluvčí rakouských „Grünen“ Theo Koch: „Kritika je pro nás nepochopitelná. Zejména proto, že to neodpovídá skutečnosti.“
Podle Kocha se stalo pouze to, že rakouská ministryně životního prostředí za Zelené Leonore Gewesslerová nechala v roce 2021 posoudit, zda plánované rozšíření S10 skutečně povede k odlehčení dopravní zátěže v předmětných hornorakouských obcích. Jakmile to odborné studie potvrdily, začalo se stavět. „Stavební práce začaly v listopadu loňského roku,“ uvedl Koch.
Pro poctivost je ale třeba říci, že pozastavení projektu rozšíření S10 směrem do jižních Čech kvůli dodatečnému posouzení jeho „ekologičnosti“ tehdy vzbudilo u starostů rakouských obcí velkou nevoli.
Žabomyší války?
Každopádně rakouští Zelení nezvolili vůči českému expremiérovi Babišovi urážlivou rétoriku, jakou zvolil on vůči nim. A kdyby se jich neptala česká média, zřejmě by se nevyjádřili vůbec.
„Pokud vím, na Babišova slova žádný vrcholný politik v Rakousku oficiálně nereagoval,“ řekl INFO.CZ zástupce šéfredaktora lineckého listu Neues Volksblatt Manfred Maurer.
Podle něj je to zajímavé i z toho důvodu, že článek popisující Babišova slova o Rakušanech jako o magorech byl dva dny zdaleka nejčtenějším článkem na webu Volksblattu.
V Rakousku Babišovy urážky Rakušanů (zvlášť těch zelených) vzbudily dvojí typ reakcí. Někteří Rakušané vzkazují Čechům, ať si zametou před vlastní prahem a vzpomenou si na to, jak dlouho jim třeba trvá postavit stále nedokončenou dálnici z Prahy do Českých Budějovic.
Pro ty druhé, zejména odpůrce Zelených, byla Babišova slova pochopitelně vítanou vodou na mlýn v kritice vlastní vlády. Byť by neměla s dálnicemi nic společného. Kauza každopádně dostala už zmiňovaný, možná až švejkovský charakter, který v česko-rakouských vztazích není úplně neobvyklý.
Postfašisté na Pražském hradě
Babišova kauza jen potvrzuje, že Rakušané a Češi mají i v rámci Evropy skutečně „zvláštní vztahy“, a když jeden politik kritizuje ty na druhé straně hranic, ještě to neznamená, že za pár let se s nimi nebude objímat. Slovo „magoři“ například použil i bývalý (a nedávno zesnulý) český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pro rakouské aktivisty blokující hranice kvůli Temelínu.
Exprezident Miloš Zeman zase ještě v roli premiéra například označil v roce 2002 rakouské Svobodné (FPÖ) za postfašisty (což vyvolalo v Rakousku silně negativní reakci), pak ale jednoho „postfašistu“ Norberta Hofera přijal v roce 2016 jako prezident na Pražském hradě a podpořil ho v kandidatuře na rakouskou hlavu státu.
Podobně získal Hofer podporu i od dalšího českého exprezidenta Václava Klause, který navíc udržuje těsné vazby s rakouskou FPÖ a přijal i pozvánky na její sympozia a přednášky. A vůbec mu přitom coby zarytému odpůrci jakékoliv revize poválečných Benešových dekretů (či debaty o nich) nevadí, že jsou to v Rakousku právě Svobodní, kdo jako jediní chtějí dekrety zrušit.
Třeba tedy i Andrej Babiš, nazývající dnes „zelené“ Rakušany magory, jednou bude přednášet na zelených konferencích ve Vídni nebo se stane tváří Schwarzeneggerovy klimatické iniciativy. V česko-rakouských vztazích by se nakonec nejednalo o vůbec nic mimořádného.