A už zase sedí doma. Johnson Britům seškrtal cestovatelské plány

Tereza Jelínková

Pouhé tři týdny mohli Britové trávit dovolenou bezstarostně na evropské půdě. Po obnovení mezinárodního turismu se na tzv. zeleném listu v pondělí 17. května ocitlo Portugalsko, a to jako jediná země v Evropě. Po třech týdnech ale vláda v Londýně hlásí zpátečku a Portugalsko přesunula ke zbytku evropských států – tedy do žluté kategorie, která vyžaduje při návratu do Británie po všech přijíždějících desetidenní karanténu.

V rámci už několikátého celostátní lockdownu zakázala Velká Británie v půlce ledna letošního roku cestování na dovolenou do zahraničí. Restrikce postupně uvolňovala v několika etapách, zásadní byl 17. květen, kdy se otevřely vnitřní prostory restaurací, kina, a navíc také turistické lety do zahraničí.  V ten samý moment vešel v platnost také cestovatelský semafor, podobný tomu českému. V britském znění má ale jen tři kategorie – zelenou, žlutou a červenou. 

Zelená kategorie představuje země s nízkým rizikem nákazy, při jeho stanovení ale hrají roli také faktory jako proočkovanost nebo jednotlivé mutace viru v dané zemi. Žlutá kategorie znamená, že vycestovat do těchto zemí britští občané mohou, ale musí při návratu do vlasti nastoupit do desetidenní domácí karantény a podstoupit dva testy, které je vyjdou zhruba na 170 liber. Červená kategorie potom zahrnuje nejnebezpečnější země, ze kterých se do Británie může cestovat jen z pracovních důvodů, a při příjezdu musí pasažér do karantény do státem určeného hotelu, která vyjde na 1750 liber.

Doposud mohli lidé z Británie bez nutnosti karantény cestovat po Evropě jen do Portugalska, z dalších zemí pak například na Falklandy, Island, Nový Zéland nebo do Austrálie. Nadšené a natěšené úsměvy cestujících do Portugalska v posledních třech týdnech ale rychle vystřídala bezmoc. Ještě ve středu 2. června se spekulovalo, že na seznam zelených zemí přibude z Evropy také Finsko a Malta, což by znamenalo ještě větší nabídku prázdninových destinací. Premiér Boris Johnson tyto změny sice nepotvrdil, ale dodal, že vláda se nebude zdráhat přemístit země mezi kategoriemi tak, aby ochránil cíle britského vakcinačního programu, který mu zatím vychází. Statistiky totiž uvádí, že první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo už skoro 40 milionů lidí. I přes tato čísla ale dovolená v zahraničí zůstává pro mnohé opět pouhým snem, ačkoliv jim vakcinační program slibuje návrat do normálu co nejrychleji.

sinfin.digital