Válečný zpravodaj: Riskujeme životy, ale vydělává na tom Google s Facebookem. Je čas platit účty

Sammy Ketz

Válečný zpravodaj AFP Sammy Ketz varuje, že novináři postupně mizí z nejnebezpečnějších zemí světa. Jejich životy jsou v čím dál větším ohrožení a výjezdy na bitevní pole stojí čím dál více peněz. Ve skutečnosti přitom na zpravodajství profitují pouze dvě společnosti – Google a Facebook. Média bojují o holý život. Ten by jim přitom mohla zachránit reforma autorského práva, o níž budou hlasovat europoslanci. Ketz je oslovil prostřednictvím svého komentáře, který vám INFO.CZ přináší v celém znění. 

Vážení poslanci Evropského parlamentu,

Byl jsem na reportáži v Mosulu, bývalém hlavním městě Islámského státu na severu Iráku. Snažil jsem se co nejlépe zachytit radost dětí, které se ve zničeném centru vrací po třech letech do školy. Tu jim zavřeli džihádisté, kteří město ovládali až do loňského roku. Seděl jsem s fotografem a kameramanem AFP v kavárně krátce před naším návratem do Bagdádu. Tehdy moji pozornost na počítači upoutal článek o autorských právech a o snaze, aby byla zavedena i pro novináře.

Po pěti letech ve válkou zmítané Sýrii, kde jsem mnohokrát těsně unikl kulce odstřelovače, jsem potřetí od roku 2003 přijel do Iráku. Za více než 40 let v branži jsem byl svědkem, jak počet novinářů na místě, kde se něco děje, postupně klesá. Rostou přitom rizika, kvůli kterým reportéři mohou přijít o život. Stali jsme se terči a naše výjezdy stojí čím dál více peněz.

Časy, kdy nám stačila bunda, tričko a v kapse nějaký doklad, jsou už dávno pryč. Teď potřebujete neprůstřelnou vestu, pancéřované vozy, někdy i osobní strážce a také pojištění. Kdo všechno tohle platí? Média. A platí hodně.

Navzdory tomu, že platí obsah a posílají novináře, kteří riskují vlastní život, aby vytvořili spolehlivé, komplexní a důvěryhodné zpravodajství, nejsou to oni, kdo z toho profitují. Jsou to internetové platformy, které nemusí zaplatit ani cent. Je to úplně stejné, jako když přijde někdo cizí a naprosto bezostyšně sklidí plody vaší práce. Nic takového nemůžete v demokracii omluvit a není to ani morálně ospravedlnitelné.

Reformu autorského práva zoufale potřebujeme, říká Svoboda. Polčák popsal tlak lobbistů

sinfin.digital