Dvě nejsilnější tuzemské komerční televize se střetávají na novém bitevním poli. Televize Prima tento týden oznámila spuštění nové, svébytné videotéky Prima+, české „variace na Netflix“. Novou SVOD platformou chce televize Ivana Zacha především šlapat na paty konkurenční „novácké“ platformě Voyo, která během posledních dvou let vyrostla na úctyhodných 400 tisíc předplatitelů a pro Novu znamená stále důležitější příjmovou vertikálu. Souboj SVOD platforem obou televizí je přitom o to zajímavější, že se odehrává na relativně malém českém trhu, kde podle odborníků může uspět jen jedna.
Televize Prima tento týden představila svou dlouho připravovanou online videotéku Prima+. Snaží se tak opožděně svézt na vlně zájmu diváků o odložené sledování pořadů a o videa „on demand“. V této oblasti zatím slavila z českých televizí úspěch především Nova – s nástupem nového majitele PPF před dvěma lety na Barrandově resuscitovali „projekt Voyo“, na který doteď dokázali přilákat přes 400 tisíc diváků. Pokud je skutečně většina z nich organicky platících, jak vedení stanice tvrdí, znamená to pro televizi roční příjem ve vysokých stovkách milionů korun, které navíc přicházejí nikoliv od reklamních zadavatelů, ale přímo od diváků.
Prima chce jistě na tento úspěch navázat a na úterní tiskové konferenci představila hlavní atributy nové platformy, kterou spouští 8. února. Ve zkratce: Prima+ lidem nabídne dva tisíce titulů v archivu, předpremiéry primáckých pořadů, původní tvorbu prima originals a tři modely předplatného. Platformu navíc bude možné sledovat i zdarma a generální ředitel stanice Marek Singer slíbil, že do výroby obsahu pro novou platformu televize během tří let nalije miliardu korun.
Na první pohled jde pro diváka o „nabídku, která se neodmítá“ – tím spíš, že je potenciálně bezplatná. Jenže není všechno zlato, co se třpytí, navíc z dlouhodobého hlediska je pravděpodobné, že na malém českém trhu se prosadí jen jedna placená SVOD služba s lokálním obsahem.
V rozhovoru pro INFO.CZ o tom před časem hovořil třeba ředitel skupiny CME Didier Stoessel: „Pochopitelně, že je český trh pro dvě lokální platformy malý, dvě služby s místním obsahem se tu neuživí. Navíc, SVOD služba není něco, co můžete dělat na půl plynu. Potřebujete dedikovanou, dlouhodobou strategii, čtyři až pět let trvá, než se vůbec někam dostanete,“ uvedl vrcholový manažer.
Tuzemští mediální manažeři pochopitelně sledují, jak se Česko ve sledování SVOD (Subscription Video On Demand) služeb přibližuje západním trhům. A tam si domácnosti pořizují předplatné video-platforem podle modelu 2,5. Většinou si zaplatí jednu službu se světovým obsahem, jako je Netflix či HBO Max, jednu službu s místní tvorbou (v českém případě Voyo či Prima+) a část domácností si to doplňuje videotékou se specifickým obsahem – ať jde o dokumenty, sport nebo třeba obsah pro děti. Proto jsme se rozhodli krátce porovnat, zda se tuzemským domácnostem vyplatí spíše Voyo, nebo Prima+.
Peníze až na prvním místě
V oblasti cenotvorby má Prima pochopitelně výhodu – může vycházet z toho, jak má svou cenovou politiku nastavenou konkurence. A zatímco Voyo nabízí (kromě sedmidenní zkušební doby) měsíční paušál za 159 korun, Prima+ přichází se třemi modely předplatného.
Ten nejnižší model je zdarma – ovšem za to divák získá přístup jen k omezenému archivu pořadů, jejichž sledování bude proložené reklamou. Chybí přístup jak k prima+ originals, tak k předpremiérám. „Light“ model předplatného znamená střední cestu: divák za 99 korun měsíčně získá přístup k předpremiérám, k plnému archivu a k prima+ originals, to vše v HD kvalitě, ovšem doplněné „poloviční“ porcí reklamy. Za nejvyšší model pak diváci zaplatí 149 korun a získají vše výše uvedené, zcela bez reklam.
Na první pohled vypadá nabídka Primy jasně výhodněji – ovšem stanice nemají stejné výchozí podmínky. Zatímco Nova má na svém Voyo již 400 tisíc diváků, Prima+ začíná de facto od nuly a svou diváckou bázi si bude muset do velké míry vybudovat. Navíc, jak ukazuje starší průzkum na téma SVOD služeb, který si INFO.CZ nechalo dříve zpracovat, cena hraje rozhodující roli jen u menšiny diváků.