Na sociální síť Facebook a jejího generálního ředitele Marka Zuckerberga se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je zpráva, kterou o víkendu zveřejnily listy The New York Times (NYT) a The Guardian, že společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o 50 milionech uživatelů facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.
Britský zákonodárce Damian Collins, který vede mediální výbor v britském parlamentu, obvinil Facebook, že poskytuje zavádějící informace, když zlehčuje riziko toho, že data uživatelů jsou sdílena bez jejich souhlasu. Uvedl, že požádá Zuckerberga a další výkonné představitele Facebooku, aby předstoupili před jeho výbor, který vyšetřuje dezinformace a falešné zprávy. Podle Collinse společnost Facebook trvale podhodnocuje riziko úniku dat a poskytla výboru klamavé odpovědi. "Někdo by měl za to převzít zodpovědnost. Je čas, aby se Mark Zuckerberg přestal schovávat za svoji facebookovou stránku," prohlásil.
Collins také obvinil šéfa britské firmy Cambridge Analytica Alexandera Nixe ze lži. Nix minulý měsíc řekl výboru, že jeho firma neobdržela data od výzkumníka, který je obviněn z toho, že získal osobní informace o milionech uživatelů Facebooku.