Zestátnit, nebo rozdělit? Vláda budoucnost ČEZu jen naznačuje, experti by nějakou „akci“ uvítali

Budoucnost polostátní energetické společnosti ČEZ se v posledních měsících stala z byznysové otázky celospolečenským tématem. Má smysl firmu, kde nyní stát drží asi 70 procent akcií, rozdělit? Zcela zestátnit? A proč vlastně? Scénářů „co s ČEZem“ se za posledních pět let – a zejména v posledních měsících – vyrojila celá řada. Současná vláda, stále hasící energetickou krizi, však zatím hovoří jen v náznacích. INFO.CZ proto oslovilo experty na energetiku s otázkou, jak by měl podle nich stát postupovat. 

Vláda řeší zapeklitou hádanku: Jak ovládnout ČEZ tak, aby jí to z veřejných peněz stálo co nejméně? Důvod pro takový krok je v zásadě dvojí. Jednak by stát v čase energetických krizí mohl lépe regulovat ceny elektřiny, jednak by to znamenalo jednodušší výstavbu nových – a tolik potřebných – jaderných bloků. 

Oba tyto úkoly jsou v současnosti problematické. V prvním případě proto, že by se ČEZ v případě nižších prodejních cen vystavil žalobě minoritních akcionářů, v tom druhém proto, že minoritáři se do komplikovaných, drahých a dlouhodobých projektů výstavby jaderných bloků příliš nehrnou. 

Vláda tak zvažuje, že by ČEZ „restrukturalizovala“ – buď by jej plně ovládla, a/nebo si s jej minoritářemi rozdělila na výrobní a prodejní část. V zásadě se hovoří o jaderných a uhelných zdrojích na straně jedné a o distribuci, prodeji a OZE na straně druhé. Premiér Fiala minulý týden uvedl, že rozhodnout chce ještě letos. Jenže v tom je háček. Kabinet si totiž jen sotva může dovolit nyní vynaložit 200-300 miliard na odkup akcií minoritních akcionářů tak, aby zároveň takto vynaloženou sumu dokázal „prodat“ svým voličům jako úspěch. 

Ostatně, i proto si Pavel Tykač, jenž vlastní přes dvě procenta akcií ČEZu, myslí, že celý projekt „zestátnění“ nakonec vyšumí. „Nepředpokládám, že je někdo z vlády připravený zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde. Takže si dokážu představit, že tento nápad, který tu byl i dříve, opět vyšumí. Vláda si zkrátka netroufne jej realizovat,“ uvedl jeden z nejbohatších Čechů pro deník E15. Co na to říkají další experti na energetiku? 

Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol Energy

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co na situaci říkají Jiří Matoušek, Vladimír Dlouhý a Jan Palaščák?
  • Jak reagovalo ministerstvo financí?
  • Co je reálné a co jen sen?
sinfin.digital