Žádné revoluce, hlavně posílení role praktiků a důraz na prevence. Odborníci ukázali směr, jakým by se mělo vydat české zdravotnictví

Web INFO.CZ ve spolupráci s ekonomickým deníkem E15 připravil velkou konferenci o zdravotnictví, na které se sešly tuzemské špičky oboru. Pokud jste nestihli přímý přenos, nabízíme vám shrnutí, jak vypadá budoucnost českého zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha, experta Jana Růžičky nebo byznysmena Petra Kasy. Tou dobrou zprávou je, že většina odborníků se na těch nejdůležitějších aspektech shoduje.

„Asi nikdo nerozporuje, že cestou vpřed je především důraz na větší elektronizaci zdravotnictví,“ uvedl v úvodu diskuse odcházející ministr Adam Vojtěch. Ten zároveň zmínil, že právě za jeho vlády se podařilo nastartovat řadu zákonů, které to podpoří. „Od příštího roku platí zákon o elektronizaci ve zdravotnictví, který urychlí tok informací a sníží administrativu,“ dodal Vojtěch s tím, že na něj dále musí navazovat další modely fungování zdravotnictví, jako například telemedicína.

Velkou strategickou diskusi o směřování tuzemského zdravotnictví vedli experti Pavel Hroboň, Tomáš Doležal a Jan Růžička – autoři velkého strategického zdravotnického manuálu, který jsme před časem na INFO.CZ publikovali. Jeden z hlavních deficitů, na kterém se všichni tři experti shodli, je nutnost mnohem efektivněji pracovat s daty a otevřít je veřejnosti. „Musíme si říct, jak na tom jsme, podívat se pravdě do očí. Je třeba se mnohem více soustředit na data, jejich transparentnost a na měření kvality,“ uvedl Jan Růžička. 

„Data jsou alfou a omegou toho, abychom věděli, kde, co, jak a za kolik léčíme – a jsou podkladem pro budoucí rozhodování o tom, jak by mělo naše zdravotnictví vypadat,“ dodal Růžička. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je debata o budoucnosti českého zdravotnictví nanejvýš aktuální?
  • Proč lití peněz do zdravotnictví samo o sobě nic nevyřeší?
  • A co bychom měli udělat, abychom udrželi náš zdravotní systém funkční i do budoucna?
sinfin.digital