Vysoké ceny zemního plynu a elektřiny drtivě dopadají kromě českých domácností i na průmyslové podniky a na služby. Řada firem už nyní omezuje výrobu, propouští a čeká, „co bude dál“. Zároveň však u nich roste nespokojenost s tím, jak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela spolu s celou vládou kritickou situaci řeší – kabinet podle nich přichází zejména s opatřeními na podporu domácností – a na průmysl zapomíná.
Situace tuzemských podniků se vlivem vysokých cen energií razantně zhoršuje a vláda se musí probudit a problém řešit, apelují profesní organizace. Nejvíce vysoké ceny energií logicky dopadají na energeticky náročná odvětví – na sklářský, chemický či potravinářský průmysl, ovšem tíživou situaci, která může velmi rychle přerůst v existenční krizi, pociťují všichni.
„Abnormálně vysoké ceny plynu a elektřiny způsobují podnikům obrovské potíže, zejména v energeticky náročných odvětvích hrozí omezování nebo zastavení výroby,“ varoval tento týden Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory (HK). Tyto potíže bychom pocítili všichni, odstávky a uzavírky se rychle propíšou do celkové ekonomiky – v cenách či (ne)zaměstnanosti. A podle průzkumu HK plánuje do konce roku propouštět takřka pětina podniků.
Už nyní jsme v situaci, kdy některé podniky kolabují. Jak pro INFO.CZ vypočítává prezident Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý, kvůli vysokým cenám už nyní ukončily činnost pekárny představující asi pět procent celkové pekárenské kapacity. Jde o podniky, které generovaly obrat za miliardu korun. A bude hůř. Podle Hlavatého drahé energie představují fatální hrozbu pro přibližně 30 procent dalších pekáren.
Hlavatý vidí v zásadě dvě cesty, jak se s inflačním nárazem vypořádat. „Buď se vše nechá na tržním hospodářství, což může vést k růstu cen pečiva v desítkách, až stovce procent, a pak bude vláda kompenzovat vysoké ceny ohroženým skupinám obyvatel,“ vysvětluje prezident pekařů. „Anebo bude vláda kompenzovat ceny energií přímo pekárnám, a ty pak výrazně omezí růst cen pečiva.“
Svaz pekařů ve spolupráci s Potravinářskou komorou už dokonce připravil návrh, jak by druhá varianta mohla reálně vypadat, ten však zatím zůstává v šuplíku. „Bohužel, vláda na naše návrhy nereaguje, ministr zemědělství se s námi setkat nechce a neodpovídá na naše žádosti o setkání,“ krčí rameny pekař. Jak se ukazuje, jde o systémovější problém.
„Vláda krizi neřeší“
Ještě více než Hlavatý je z přístupu vlády k podnikatelům zklamaný prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. „Podnikatelé nemají informace, zda a jak bude vláda tuto krizovou situaci řešit, situace se mezitím stále zhoršuje bez jasného řešení a konkrétních termínů,“ argumentuje prezident s tím, že vláda by „měla dělat víc“.
Gastro sektor přitom dostal silnou ránu už v dobách covidové pandemie. Tu nepřežilo přes dva tisíce hospod a restaurací – a jen co se restauratéři nadechli, přichází nový direkt v podobě neudržitelně vysokých cen. Vláda podle asociace obor ponechává na holičkách.
„Podnikatelé, kteří do současné vlády vkládali naděje jako do politické reprezentace, která k nim má blízko a bude jejich snahu o úspěšné budování podnikání podporovat, začínají velmi rychle měnit svůj postoj,“ opírá se do Fialova kabinetu Asociace hotelů a restaurací.
Podobně jako pekárenský svaz, i restauratéři tvrdí, že s nimi vláda nekomunikuje. „První dopis s návrhem na zastropování cen energií jsme posílali spolu s dalšími organizacemi zastupujícími zaměstnavatele již v dubnu, poslední jsme zaslali v polovině srpna. Ani na jeden jsme dosud neobdrželi reakci,“ krčí rameny Stárek.