Válka změnila pohled na uhlí, chceme těžit do roku 2025, říká nový šéf OKD Roman Sikora

E15.cz, Ondřej Souček

E15 PREMIUM | Jediný tuzemský těžař černého uhlí, společnost OKD, zažívá renesanci. Kvůli válce na Ukrajině a hrozbě nedostatku plynu má o odbyt postaráno. Nyní se snaží odběratele přesvědčit k dlouhodobějším kontraktům, aby měla lepší manévrovací prostor při případném poklesu cen uhlí. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že OKD své pozice opouštět nechce. „Fungování OKD nemusí skončit hned ani v roce 2025. Je možné, že pak budeme ještě několik let podnikat s uhelnými kaly, které získáme z místních kalových rybníků,“ říká nový šéf OKD Roman Sikora.

Naposledy jste na konci června oznámili prodloužení těžby do konce roku 2023 s tím, že už pracujete na povolení pro prodloužení těžby až do roku 2025. V jaké je to fázi?

Dalším krokem bude razítko od báňského úřadu, který musí prodloužení těžby schválit. Stejně tak budeme pro další těžbu potřebovat souhlasné stanovisko dotčených obcí. Na tom už nyní pracujeme. Abych to shrnul, asi 80 procent z procesu povolovacího řízení máme hotových. I díky tomu jsem mírným optimistou, že se nám podaří se na případnou těžbu připravit. Finální rozhodnutí ale bude záviset na několika dalších faktorech.

Do kdy chcete mít veškerá povolení?

Samozřejmě že teoreticky by nám to stačilo i do konce roku 2023, ale chceme to mít dříve.

Objevují se v povolovacím řízení a v jednání s obcemi nějaké překážky?

Zatím ne. Ani je neočekávám. Souhlasná stanoviska budou muset schvalovat jednotlivá zastupitelstva, ale neměl by to být zásadní problém.

Posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí, tedy takzvaná EIA, potřeba není?

Ne, u tohoto povolení už máme platné stanovisko z dřívějška, a to až do roku 2026.

Co jsou ty zmíněné faktory, které rozhodnou o prodloužení těžby?

Nejdůležitější jsou světové ceny uhlí, odběratelé, pak dostatek pracovníků a nakonec legislativa. Rozhodnutí padne v polovině příštího roku.

Odběratelé zatím vaše uhlí chtějí?

Uznávám, že válka na Ukrajině změnila pohled na uhlí. Uvažování energetických firem se s jejím příchodem značně změnilo a i politici dnes na uhlí pohlížejí jako na důležité palivo zajišťující bezpečnost dodávek elektřiny. Kvůli evropskému embargu na ruské uhlí se změnila i situace na trhu s koksovatelným uhlím, které využívají ocelárny. V souvislosti s tím totiž omezuje vývoz uhlí i Polsko, které bylo stěžejním exportérem uhlí i na český trh a dnes si své uhlí nechává pro sebe.

Když vaše zákazníky vezmeme konkrétně, na koho nejvíce sázíte?

Naším hlavním zákazníkem u energetického uhlí bude pravděpodobně společnost ČEZ a její elektrárna Dětmarovice. Dalším klientem bude skupina Veolia a její teplárny. U koksovatelného uhlí to budou již tradičně Třinecké železárny a Liberty Ostrava. To jsou základní pilíře, na kterých chceme stavět.

sinfin.digital