Česká republika kvůli existenci daňových rájů každoročně přichází o miliardy. Zavedení globální minimální podnikové daně, o které se v posledních měsících intenzivně jedná na úrovni skupin zemí G7, G20 a OECD, by politikům přineslo vítané peníze do rozpočtu.
Diskuse o globální minimální podnikové dani se vedou už řadu let, až v posledních měsících ale získávají politickou trakci. Na potřebě takovou minimální daň zavést se v červnu shodli lídři skupiny zemí G7, na které počátkem července navázali i ministři financí zemí G20. Celkem už zavedení minimální podnikové daně na úrovni nejméně 15 procent podpořilo přes 130 zemí světa.
Proč to politikům jde až nyní? V zásadě ze dvou důvodů. Globální minimální podniková daň je opatření, které běžného voliče nebolí, ale národním státům do jejich pandemií rozervaných rozpočtů dokáže přinést miliardy korun, v tom lepším případě i eur. A to je nyní aktuálnější než kdy dříve. Zadruhé jde o reakci na praxe nových firem digitální ekonomiky, jako je Facebook či Google, které skrze registrace v daňových rájích dokázaly zcela minimalizovat své daňové zatížení. V neposlední řadě pak návrhu dodává na váze fakt, že nový americký prezident Joe Biden zavedení minimální globální daně zařadil mezi důležité body své agendy.
Česká republika by na přijetí minimální globální daně vydělala. Pokud by byla tato taxa na úrovni 15 procent schválena, Česko by mohlo počítat s přibližně dvěma miliardami korun příjmů navíc – potenciálně již v roce 2023. V kontextu každoročních stamiliardových schodků jde sice o slabou náplast, přesto jde o částku, kterou jistě žádný politik neodmítne.
Podle aktuálních údajů společnosti Bisnode sice počet českých podniků s vlastníkem v daňovém ráji setrvale klesá, stále však jde o více než 11 tisíc firem se základním jměním přes 318 miliard korun. Typicky Češi pro daňové ráje využívají rezidence, jako jsou Nizozemsko, Lucembursko nebo Kypr, menšinově ale sahají k po exotičtějších destinacích – Belize, Panamě nebo Kajmanských ostrovech. Podle výzkumníků česká finanční správa kvůli daňovým rájům přichází přibližně o šest procent inkasa podnikové daně.
Na kolik českých korporací však minimální daň skutečně dopadne, je otázkou. „Globální daň primárně cílí na velké nadnárodní korporace, kterých v České republice není mnoho. Jestli tato daň vůbec na některé české firmy dopadne, bude záviset na tom, jaká bude stanovená výše obratu,“ vysvětluje pro INFO.CZ Michal Jelínek, partner poradenské společnosti V4 Group. „V případě že české firmy, jichž by se tato legislativa měla dotknou, daňové ráje využívají, je pravděpodobné, že pouze změní typ struktury tak, aby novou legislativu obešly.“