V Česku máme příliš mnoho Buffettů, říká ředitel pražské burzy Petr Koblic

E15 PREMIUM | Burzovní Praha je po letech na výsluní. S deseti vydělanými procenty za poslední rok index PX na investičním nebi Evropy zazářil jako nova a měřit se s Prahou je momentálně těžké pro jakýkoli vyspělý trh ve světě. Domácí index PX za to ovšem fakticky vděčí jedné jediné akcii. Energetickému ČEZu. Emisi přitom ženou vpřed i divoké spekulace o rozdělení firmy. Pražská burzovní „Republika ČEZ“ je tak momentálně v politickém šachu. „Hlavně je důležité dělat vše po zralé úvaze a nikoli na bázi jednorázových nápadů a rad twitterových chytráků, kteří mají momentálně nakoupené akcie ČEZu a milovali by, kdyby stát teď oznámil jejich odkup za vysokou cenu,“ říká šéf pražské burzy Petr Koblic.

Burzovní Start se plní, v poslední době dorazily Colosseum, Gevorkyan, či M&T. Je pomyslné penzum pro letošek už vyčerpané?

To bych neřekl, ještě máme podzim. Jsme v pravidelném kontaktu s desítkami firem. Vždycky jsem ovšem tvrdil, že ideálem jsou dvě až čtyři firmy ročně. Nechci polská hrdinská čísla ze zlaté éry New Connectu, kde ovšem fungoval úplně jinak ekosystém. Každopádně o dalších emisích debatujeme, ale všechno záleží na tom, jak se povedou ty stávající.

Co znamená, že emise dobře dopadla?

Že se umístí investorům. Nemusí se umístit emise celá, ale měla by se umístit taková část, která pro emitenta dává smysl, ideálním stavem je samozřejmě přeupsaná celá emise. Druhý důležitý faktor je, že bude spokojený investor, tedy že emise nebude krátce po startu pod prodejním tlakem. Není třeba, aby tu byla Pilulka 2 s rychlým nárůstem o stovky procent, ostatně ani to není úplně optimální, protože pak si emitent může říkat, že mohl upsat lépe.

Pražská burza optikou Startu každopádně ožívá. Je snad už pro firmy příliš drahé si půjčovat a vlastní kapitál vychází levněji?

Nemyslím si, realizovat takový záměr trvá zhruba rok, takže i poslední příchozí na Start se rozhodli ještě před tím, než ČNB začala s érou zvyšování sazeb. Růst sazeb je faktorem, ale není pravdou, že většina firem, které se dosud financovaly dluhem, přestoupí k akciím, takhle to není. Navíc společnosti, které se chystají jít na burzu, a teď myslím zejména velké firmy na hlavní trh, často nejdříve vydávají takzvané high yield bondy, kterými si často jednak připravují optimální poměr vlastního a cizího kapitálu, a jednak sondují budoucí zájem investorů o své akcie. Rok na to velice často přichází IPO.

Tak to úplně není český případ, v tuzemsku to často končívá právě dluhopisovou emisí. Nejde tak trochu o selhání investičního klimatu?

Samozřejmě ne všechny emise jsou z tohoto ranku. Řada firem navíc vyměňuje bankovní úvěry za dluhopisy. Ale ladění poměru vlastního a cizího kapitálu se zejména v zahraničí děje velice často.

sinfin.digital