Okamžitě narovnat vztahy s lidickými a zabránit mezinárodní ostudě, která České republice hrozí. Tak se dají shrnout hlavní úkoly, na které se teď chystá nový ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík a o nichž mluví pro INFO.CZ v prvním velkém rozhovoru poté, co jej do této funkce jmenoval ministr kultury Lubomír Zaorálek. Vojenský historik Stehlík, který před několika měsíci skončil jako ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, je od roku 2006 čestným občanem Lidic, napsal o nich dvě knihy a významně se podílel i na přípravě stálé expozice památníku. „Mám tam řadu přátel, mých vrstevníků i mladších lidí. A mnozí z nich mi prozradili, že se někdy zadívají na své hrající si děti a v duchu si říkají: ‚Má blonďaté vlasy, modré oči. Snad by tedy přežilo‘,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ.
S jakými pocity se ujímáte řízení Památníku Lidice?
S velkou pokorou. Cítím obrovský závazek jak k Lidicím, tak i k Ležákům. Památník Lidice není standardní muzeum ani galerie, je to výjimečná paměťová instituce, a tak také musí pracovat. Už v jeho zřizovací listině je jasně uvedeno, že má připomínat památku zavražděných lidických a ležáckých obyvatel, jejich hrdinství i zločin, který na nich byl v roce 1942 nacisty spáchán. O to se také budu ze všech svých sil snažit.
Jaké věci budete řešit mezi prvními?
Napravení vztahů a vybudování kvalitního týmu. Památník Lidice posledních několik týdnů válčí s vedením obce, jejíž památku má připomínat, i s částí přeživších. To není normální. Okamžitě je zapotřebí narovnat vztahy mezi památníkem a Lidicemi. Vzhledem k tomu, že mám řadu let velice dobré vztahy jak se současnou starostkou Veronikou Kellerovou, tak i dalšími zastupiteli, věřím, že se mi to podaří, i když napáchané škody nejsou vůbec zanedbatelné.