Stát sonduje u těžařů, zda jsou schopni vytěžit více uhlí. Připouští, že snaha ukončit jeho využívání do roku 2033 padá

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle informací INFO.CZ sonduje u těžařských firem, zda jsou schopné vytěžit více uhlí a zda mohou v těžbě pokračovat déle, než bylo plánováno. Jde o reakci na válku na Ukrajině, která mění pohled na energetickou bezpečnost v Evropě. Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že Česko přestane uhlí využívat v roce 2033, teď ale připouští, že tento termín je ohrožen.

Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ se úředníci ministerstva dokonce ptají, zda je možné těžit uhlí i po roce 2038 a případně do vytěžení zásob uhlí. To by představovalo zásadní změnu v energetické politice Česka, ale pokud se Evropská unie odkloní od ruského plynu, nebude existovat prakticky jiná možnost. Obnovitelné zdroje porostou určitě ve vyšší míře, ale nebudou schopné uhlí a jádro plně nahradit.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek uvedla, že předloží do konce května plán, jak ukončit využití ruského plynu do roku 2027. Důležitost uhlí určitě poroste, přestože se dá očekávat, že evropská sedmadvacítka bude vyzdvihovat především obnovitelné zdroje. Jedním z mnoha problémů ovšem je, že i v případě uhlí jsou například Němci závislí z poloviny na dovozu z Ruska.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které elektrárny budou pravděpodobně pokračovat dál, přestože měly být uzavřeny?
  • Budou prolomeny uhelné limity?
  • Kde se bude uhlí dále těžit?
sinfin.digital