Soud smetl ze stolu kauzu Janka Kroupy. Reportér podle něj nesledoval „legitimní“ cíle a informoval o něčem, co se nestalo. Piráti se omlouvají oponentovi

Web Seznam Zprávy loni v dubnu přinesl kauzu novináře Janka Kroupy, v níž podnikatel Juraj Pavol údajně požádal o úplatek radního Prahy 8 Josefa Slobodníka (ODS) kvůli dodávkám dezinfekce. Případ skončil u soudu, přičemž Pavol byl obžalován státním zastupitelstvím z podvodu. Soud nakonec konstatoval, že čin se nestal, a reportéra podrobil kritice, že použil operativní techniku zcela v rozporu se zásadami. Pavol byl zproštěn viny a političtí oponenti se Slobodníkovi omlouvají, že ho kritizovali neoprávněně a že podali trestní oznámení.

„S odstupem času rovněž i my chápeme, že přílišná pozornost věnovaná této kauze médii a sociálními sítěmi byla pro Vás velmi nepříjemná a z Vašeho pohledu mohla vypadat jako tzv. mediální lynč (termín vypůjčený od Vašeho kolegy z ODS),“ napsali v polovině března Piráti z Prahy 8 na svůj facebook bez větších podrobností.

INFO.CZ si obstaralo rozhodnutí soudu (43T20-2021), který nepřipustil Kroupovu nahrávku, jíž v případu předkládala žaloba. „Pokud jde o důvody, které k pořizování této soukromé nahrávky vedly, soud se zejména z výpovědi svědka Jana Kroupy dozvěděl, že příčinou bylo jakési neurčité (a jak se následně ukázalo, také nesprávné) podezření, že obžalovaný Pavol se na předmětné schůzce sejde s blíže neupřesněnými reprezentanty ‚Hradu‘. I pokud by zde skutečně byly důvody k domněnce, že se obžalovaný Pavol s takovými osobami sejde a bude s nimi jednat (což soud nemohl nijak dále ověřovat s ohledem na ústavně chráněné právo žurnalisty sv. Kroupy chránit zdroje informací), soud nedohlédá, proč by tato skutečnost sama o sobě měla zakládat podezření z jakéhokoliv deliktního jednání obžalovaného Pavola, respektive osob, s nimiž se měl dle původního předpokladu svědka Kroupy sejít,“ uvedl soud.

sinfin.digital