Zdražování je všudypřítomné a inflace strmě vzrostla. Naposledy v dubnu dosáhla 14,2 procenta a podle ekonomů v dalších měsících jistě překoná 15 procent. Míra osobní inflace každého Čecha je ale silně individuální a liší se podle toho, jaké zboží a služby daný jedinec nakupuje. Například lidí, kteří využívají pouze hromadnou dopravu, se prudký růst cen pohonných hmot logicky dotkne výrazně méně než pravidelných motoristů. Analytici ze společnosti Cyrrus spočítali, jak inflace dopadá na jednotlivé skupiny obyvatel a představili jednoduchý návod, jak si každý může spočítat osobní míru inflace.
Analytici ze společnosti Cyrrus zpracovali výsledky průzkumu, ve kterém se tisíce lidí z různých socio-demografických kategorií ptali na to, jak a za co utrácejí. Sesbíraná data následně propojili a na základě výsledků dokázali určit, kterých skupin obyvatel se současný růst cen dotýká nejvíce.
Podle výsledků je vlnou zdražování nejméně zasažena demografická skupina „opuštěné hnízdo“ – tedy rodiče, kteří bydlí ve vlastním bytě či domě a jejichž děti ze společné domácnosti odešli. Na tuto skupinu dopadá inflace ve výši 13,7 procenta, tedy o půl procentního bodu méně, než je celorepublikový průměr. Na druhém konci spektra pak skončila skupina mladého manželského páru bez dětí, kteří bydlí v nájmu. Jejich míru inflace analytici spočítali na 15,2 procenta, tedy o jeden procentní bod více, než činí průměrná inflace.
Další dvě představené kategorie, tedy samoživitelů ve vlastním bydlení a rodiny s jedním dítětem, mají osobní inflaci velmi blízkou celorepublikovému průměru – 14,0, respektive 14,2 procenta.