Nezbytné, ale ne dostačující řešení. I po úsporném balíčku zůstane „sekera“ 150 miliard, říká poradce vlády Stroukal

Ve čtvrtek představený konsolidační balíček pomůže napravit stav českých veřejných financí. Sám o sobě však nestačí. Jak v rozhovoru pro INFO.CZ říká ekonom Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a pedagog na Metropolitní univerzitě Praha, balíček je „nezbytné, nikoliv dostačující řešení“. Osobně by hledal zdroje i nad jeho rámcem: například v legalizaci (a zdanění) marihuany či pomocí konsolidace velkého počtu tuzemských měst a obcí. V této oblasti však naráží na politickou realitu současné vlády.

Jak vládní konsolidační balíček hodnotíte pohledem ekonoma?

Předně, jsem za něj rád, je dobře, že vláda se odhodlala se stavem veřejných financí něco dělat. Musím říct, že osobně bych šel asi ještě o něco více po výdajích, vláda podle mě má v této oblasti větší prostor pro škrty. Na druhé straně rozumím, že v současném politickém kontextu nelze jen tak přijít a začít propouštět policisty. I když od toho ale odhlédnu, to, co vláda představila, se počítá. A že se ministři zavázali škrtnout téměř 50 miliard na dotacích udělá hodně – za to jsem coby člen NERVu velmi rád.

Nebyl zrovna u dotací prostor k větším zásahům?

Já jsem překvapený, že vláda našla odvahu škrtnout i takto vysoké číslo. Pokud byste mi před rokem řekl, že se k tomu ministři rozhoupou, nejspíš bych vám nevěřil. Pochopitelně musíme počkat na to, jak to nakonec skončí, až se ozvou všechny dotčené skupiny. Nicméně odhodlání vlády skutečně najít úspory je z toho jasně patrné.

Politická bitva roku může začít. Fialova vláda řekla, kde chce šetřit i komu sáhne hlouběji do kapsy

Vy jste se některých jednání o konkrétních bodech konsolidačního balíčku z pozice člena NERVu účastnil. Popište, jak to probíhalo. 

Ono to mělo v zásadě dvě fáze: v první fázi od loňského listopadu jsme jako NERV postupně vládě představovali naše ekonomické návrhy, a až do přibližně poloviny dubna šlo o jednání především ekonomického charakteru. Typicky jsme se bavili o tom, jaká opatření nám dávají největší smysl. S jednotlivými rezorty jsme tak diskutovali konkrétní návrhy, nicméně nebavili jsme se o konkrétních číslech – byly to spíše teoretické diskuse, zda se vydat touto, či jinou cestou. 

To, co probíhalo poslední měsíc, už bylo především politické jednání – a tak je to naprosto v pořádku, protože politici mají tu konečnou odpovědnost. My jsme jim předložili naše návrhy, vláda řekla, že přes některé z nich vlak prostě nejede, že například se Starosty ve vládě nelze redukovat počet měst a obcí, a pak se politici pustili do vlastního jednání. Bylo vidět, že vláda si byla vědoma, že jí nezbývá moc času, pokud chce, aby změny začaly platit už během příštího roku.  

Boj za levné víno nebo slevová akce na mouku. „U ministra Nekuly se člověk musí hodně zamýšlet, jestli nesleduje parodický profil. Bohužel ne“

Vnímal jste od ministrů upřímnou snahu opravdu spravit české veřejné finance – třeba i za cenu ztráty politických bodů?

Myslím, že to odhodlání se vystupňovalo po prezidentských volbách – politická realita je bohužel všude taková, že před volbami se zkrátka o nepopulárních věcech nediskutovalo. Ale poté se nám otevřelo toto časové okno a s kolegy jsme byli překvapeni, jak daleko chce vláda zajít. Třeba v tom, že se chce opřít i do zdanění tichého vína, které sice nakonec neprošlo, ale alespoň se otevřela debata – a to je pozitivní změna. Teď uvidíme, jestli nás, NERV, budou ministři poslouchat dál, protože jsme sice vykopli první balíček, ale stále se dá najít řada opatření, ke kterým jsme se zatím nedostali.

sinfin.digital