Koalice Spolu by se měla vymezovat proti Pirátům. Nejsou autentickou středovou stranou, je to nová levice, říká Pospíšil

Michal Půr

V koalici Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, stále častěji zaznívají hlasy, že by se její politici měli razantněji vymezovat proti koalici Pirátů a STAN. Podle únorového volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi by koalice Spolu získala 17,5 procenta hlasů, Piráti a STAN 34 procent. „Piráti nejsou autentická středová strana, je to nová levice. Mají štěstí, že nejsou takto vnímáni. Vidím to v Praze, kde s nimi vládneme, a i tam máme rozdílné názory. Ideové vymezení na celostátní úrovni může být ještě větší,“ říká bývalý šéf TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil.

V noci ze středy na čtvrtek vyšlo společné prohlášení Velké Británie a Evropské komise, že budou společně hledat řešení současné situace kolem vakcín. Spekulovalo se, že summit EU by měl uvalit zákaz na jejich vývoz z EU. Co si o tom myslíte? A jak se vůbec díváte na postup britských ex-kolegů?

Jsem v tom trochu kritický k Evropské komisi. Na jedné straně je fajn, že v létě uzavřela smlouvy s potenciálními výrobci, když ještě ani nebylo jasné, kdo všechno bude vakcíny vyrábět. Na druhou stranu je otázka, co v těch smlouvách je. Když se na to podíváte čistě obchodně, tak mě zajímá, proč vakcíny AstraZeneky vyrobené v Británii zůstávají v Británii a proč jdou skoro všechny vakcíny AstraZeneky vyrobené v Evropě opět do Británie. Buď je to otázka ceny, což si úplně nemyslím, nebo záleží na tom, co je napsáno ve smlouvě. Asi tam má napsáno „Britain first“ (Británie na prvním místě, pozn. red.). Podobně se chovají Spojené státy americké a rozumím tomu. Je zjevně třeba změnit smlouvy. V téhle situaci je ten sobecký nacionalistický zájem trochu opodstatněný. Musíme reagovat stejně. My jsme vyvezli 40 milionů vakcín, žádný stát nebo společenství států nevyvezlo více.

Jak hodnotíte práci šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové? Ta čelí kritice, přičemž už před jejím nástupem do funkce se hovořilo o tom, že byla mizernou německou ministryní obrany...

Ursula von der Leyenová má politickou odpovědnost, ale dost pochybuju, že napsala ty smlouvy. Evropská komise by měla jasně označit týmy, které ty smlouvy vyjednávaly. Za prvé tam nejsou sankce a za druhé tam nejsou přednostní klauzule, že to, co se tady vyrobí, to tady taky zůstane. Pravidlo, že se nebudou vyvážet vakcíny do zemí, které mají vlastní výrobu a mají naočkováno více než EU, přichází trochu pozdě. Ten základní princip, že jsme do Británie vyvezli 10 milionů vakcín a Británie k nám nedovezla nic, je špatně. Je ale třeba se podívat primárně do té smlouvy.

Rád bych věděl, kdo si namastil kapsu.

sinfin.digital