Spěje kauza Diag Human ke svému rozuzlení? Za mizivého zájmu médií se ve čtvrtek večer na Právnické fakultě Univerzity Karlovy konala debata s názvem „Diag Human: Největší arbitráž v historii ČR?“, které se zúčastnil i advokát Jan Kalvoda, který dlouhodobě v soudním sporu s Českou republikou zastupuje právě firmu Diag Human, dříve patřící podnikateli Josefu Šťávovi. Zástupci ministerstva zdravotnictví byli dle vyjádření pořadatele ze Spolku českých právníků Všehrd pozváni také, avšak nabídku odmítli.
A tak na akademické půdě zazněly informace jen z jedné strany. Zmatečný a dlouhotrvající spor je těžko interpretovatelný i pro ty, kteří se mu věnují dlouhodobě. Přes 8 miliard korun a k tomu již dlouhé roky každý den 1,3 milionu navíc v úrocích z prodlení. To je neustále bobtnající potenciální účet pro Českou republiku za kauzu Diag Human ohledně státní zakázky na obchod s krevní plazmou. V roce 1996 se český stát rozhodl, že si ve sporu se společností Diag Human vybere rozřešení původního sporu o částku přibližně 200 milionů korun formou obchodní arbitráže. Ta se táhla neuvěřitelných 12 let.
Po arbitráži jde o miliardy, částka stále bobtná o úroky
V roce 2008 byl vydán konečný rozhodčí nález na částku 8,33 miliard korun, kterou měla Česká republika firmě vyplatit. Větší část sumy tvořily úroky z prodlení, proti nálezu se obě strany odvolaly. Stát nechtěl platit nic, společnost Diag Human požadovala větší obnos. A od doby vydání konečného nálezu nabíhá každý den úrok z prodlení ve výši oněch 1,3 milionů korun až do doby, než stát zaplatí, nebo alespoň svěří požadovanou částku do tzv. soluční úschovy, což by další úročení zastavilo.
Nic z toho stát neudělal, ačkoli podle informací serveru E15.cz dokonce firma Diag Human dříve státu nabídla, že úročení může být zastaveno. Tato nabídka však zůstala bez odpovědi. „Skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví neakceptovalo nabídku na zastavení úročení, které generuje miliardové náklady, je pro mě nepochopitelná,“ uvedl k tomu tehdy pro E15 odborník na arbitrážní řízení Radek Šnábl.