Jde o planý poplach. Měnová krize Česku nehrozí, říká ekonom k analýze banky Nomura

Jaroslav Krejčí, E15

Obrovský rozruch způsobila v předchozích dnech analýza japonského finančního domu Nomura, podle které hrozí české koruně kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům měnová krize. Podle ekonomů však nejsou obavy namístě. „České koruně určitě hrozí v dohledné době oslabení, ovšem nikoli takové intenzity, aby bylo možné hovořit o měnové krizi,“ říká v rozhovoru pro deník E15 hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Jak se díváte na analýzu Nomury? Skutečně hrozí Česku měnová krize?

Podobné automatické indikátory mají svou užitečnost, která spočívá v tom, že jejich uživatele upozorňují na potenciální problém. Zároveň ovšem to, že jsou automatické, do určitě míry omezuje jejich vypovídací schopnost. Jsou nastaveny takovým způsobem, aby spustily poplach, když se za jinak normálních okolností v ekonomice začnou vytvářet významné nerovnováhy, což pak obvykle znamená, že je s ní něco fundamentálně špatně.

V mimořádných situacích ovšem mohou snadno spustit poplach planý, což je podle mého názoru i tento případ. Je to v principu podobné, jako detektor kouře v obývacím pokoji. Za normálních okolností se spustí jen v případě, kdy skutečně hrozí požár. Pokud ovšem přijde návštěva a pod detektorem si zapálí cigaretu, alarm se spustí, byť požár reálně nehrozí.

Z čeho Nomura vychází? Má jejich pohled nějaké vady?

Zjednodušeně řečeno se její indikátor snaží ukázat, zda vzhledem k pohybu finančních toků a stavu pohledávek a závazků mezi konkrétní zemí a zahraničím hrozí, že se v dohledné době kurz její měny ukáže jako neudržitelně silný. V takovém případě by pro obnovení rovnováhy muselo dojít k jeho prudkému oslabení. Tento efekt by byl dále umocněn spekulanty, kteří by se na propadu pokusili svézt, což by jej dále eskalovalo.

sinfin.digital