„Do dluhové brzdy narazíme tak či tak,“ říká Mojmír Hampl. Vládní konsolidační balíček ale srážku oddálí o jedno volební období

České veřejné finance už brzy čeká náraz do „dluhové brzdy“, říká předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl. Dobrá zpráva je, že díky připravovanému konsolidačnímu balíčku srážka nejspíš přijde o tři roky později, než se podle trajektorie zadlužování původně očekávalo. Tedy okolo roku 2031 namísto v roce 2028. Špatnou zprávou je ale stále náraz samotný – a to, co přijde po něm.

Rozvolnění zákona o rozpočtové odpovědnosti po roce 2019 a úderu covidu předznamenalo velkou dluhovou jízdu, kdy se deficity státního rozpočtu zvýšily o řád. I nyní, téměř o pět let později se schodek ne a ne vrátit na původní hodnoty. Výsledkem je více než bilion korun nového dluhu a stav, kdy máme nový normál rozpočtových deficitů za stovky miliard.

Pokud by vlády postupovaly dál podobným tempem, vyšplhá se naše veřejné zadlužení v následujících dekádách přes 200 procent HDP, odhaduje NRR, což by Česko statusově poslalo daleko za trajektorii Řecka po ekonomické krizi z roku 2008.

České zdravotnictví je na přesčasech postaveno. Že jsou dobrovolné, je zcela iluzorní představa, říká Pavelka

I proto vláda Petra Fialy přichází s medicínou v podobě konsolidačního balíčku. A jde sice v jádru o dobrý krok, ale... „Není to něco, co by veřejné finance kompletně vyléčilo,“ hodnotí Hampl. Jinými slovy, bude třeba další konsolidace. Další škrty, které budou bolet – politicky i ekonomicky. 

Na druhé straně, i NRR kvituje balíček s tím, že jde o posun k rozpočtové odpovědnosti. Zatím nedostatečný, ale přesto tolik potřebný. Právě konsolidační balíček by totiž měl oddálit náraz veřejných financí do dluhové brzdy (stavu, kdy zadlužení protne 55 procent HDP, což vede k nutnosti předkládat vyrovnané či přebytkové rozpočty) o jedno volební období až k roku 2031. 

„Není to jasně dané,“ doplňuje Hampl. „Pokud ekonomika poroste rychleji, než počítáme, a zároveň tempo růstu výdajů nebude tak rychlé, tak se ten problém v čase odloží. Ale zkušenost těch posledních let je bohužel spíš taková, že výdaje rostou rychleji než reálné HDP.“ Samotný náraz může oddálit i druhá stránka rozpočtů – snaha o konsolidaci a omezení výdajů. Jenže s tím nejspíš bude politická potíž – k předvolebních rétorikách jsou obavy politiků o rozpočtovou odpovědnost většinou až na posledním místě a málokterý politik dá svůj politický kapitál všanc tak lacino.

sinfin.digital