E15 PREMIUM | Bezpečný přístav, ostrov stability. V posledních letech pozapomenutá synonyma zlata vrátil naplno do hry letošní rok plný geopolitické a potažmo i ekonomické neurózy. Výsledkem jsou rekordní objemy zlata v aktivech centrálních bank, a to včetně tuzemské. Česká národní banka tak měla ve svých sejfech na počátku letošního prosince žlutý kov v hodnotě bezmála 16 miliard korun, tedy nejvíce od rozdělení Československa v roce 1993. Přesto zůstává Česko výší svých zlatých rezerv daleko za nejvyspělejší částí světa.
„Je to obecný princip, podle kterého je během roku část zlata použita na výrobu pamětních mincí a část zlata bývá dokoupena, aby se udržel jeho objem v devizových rezervách na určité úrovni,“ uvádí Petra Vodstrčilová z České národní banky s tím, že aktuální složení rezerv centrální banka nekomentuje.
Jak nicméně uvádějí statistiky ČNB, jen od ledna do počátku prosince vzrostla hodnota zlata v ČNB o téměř dvě a půl miliardy korun anebo také o takřka osmnáct procent. Ve fyzickém objemu držela ČNB podle své poslední výroční zprávy koncem loňského roku 10,6 tuny drahého kovu. Portál Gold.org pak uvádí, že koncem letošního září leželo v ČNB 11,5 tuny zlata.
Jak loni v dubnu uvedl pro deník E15 tehdy ještě řadový radní a současný guvernér ČNB Aleš Michl, drahý kov má především stabilizační funkci. „Nevím, jaká bude cena zlata za rok, dva, chci ho kvůli diverzifikaci. Zlato má nulovou korelaci k akciím nebo indexu nejistoty VIX, je dobré do velkého dlouhodobého portfolia,“ uvedl tehdy Michl s tím, že si dokáže v rozvaze centrální banky představit i objem zlata v řádu stovek tun.