Budou hospody jen pro bohaté? Nedostatek zaměstnanců v restauracích může změnit gastronomii v celé Evropě, říká Stárek

V Rakousku, Německu i ve Švýcarsku média prakticky každý den píší o fatálním nedostatku kuchařů, číšníků a dalších pracovníků v restauracích, kvůli kterému už po letech „vyhrožování“ začaly některé restaurace skutečně zavírat nebo omezovat provoz. Nemohou najít nikoho, kdo by šel třeba o víkendu pracovat do kuchyně. Podle předsedy Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka panuje v Česku obdobná situace, dokonce i učni často odmítají víkendové brigády. „Pokud to takto bude pokračovat, musíme se připravit na to, že hospod v Česku bude méně, zato budou výrazně dražší. Pověst Česka jako země s jednou z nejlevnějších gastronomií v Evropě se určitě změní,“ řekl Stárek v rozhovoru s INFO.CZ.

Rakouská vláda udělala z profesí kuchaře a číšníka oficiálně státem uznanou nedostatkovou profesi s výhodami náboru zaměstnanců z takzvaných třetích zemí. Ani takové opatření ale nepomohlo, některé hospody kvůli nedostatku personálu zavírají nebo omezují provoz, zejména o víkendech. Čekáte u nás podobný vývoj?

S nedostatkem zaměstnanců v gastronomii je to u nás skutečně podobné jako v Rakousku či Německu. My máme navíc nevýhodu v tom, že zaměstnat u nás cizince ze třetí země je tu výrazně složitější. Každopádně nedostatek lidí v gastronomii dnes trápí celou Evropu, to je jisté, a určitě také povede k nějaké redukci počtu restaurací.

Když čtu vyjádření některých rakouských kuchařů a číšníků, všichni vyzývají k tomu, ať si jdou lidé zkusit pracovat třeba patnáct hodin denně s nečekanými přesčasy a v neustálém stresu. Podle nich nejde jenom o peníze, ale také o celkovou náročnost profese, v níž lidé nemají čas na rodinu a ještě si ničí zdraví. Práce v gastronomii byla ale náročná vždy. Tak proč z ní lidé odcházejí až nyní?

To má několik důvodů. Ten první spočívá v tom, že když se majiteli restaurace dlouhodobě nedaří sehnat dostatek zaměstnanců, což se dnes běžně děje, o to více práce připadne na současné zaměstnance. A ti opravdu někdy pracují na hranici svých možností. Druhým důvodem nedostatku pracovníků v gastronomii je generační výměna.

V čem je současná generace číšníků či kuchařů jiná než generace jejich předchůdců?

Rakouští a němečtí kolegové, které jste citoval, mají pravdu v tom, že práce v gastronomii není jen o penězích. Dnes mnoho mladých lidí nemá zájem na tom, aby co nejvíce pracovali, vydělali si co nejvíce peněz a pak z toho něco vybudovali nebo se postarali o rodinu. Řadě mladých stačí méně peněz, nechtějí nic budovat, chtějí si užít život. Pracovat o víkendu v kuchyni je neláká. A to ani za výrazný příplatek. Existuje navíc mnoho profesí, kde si dnes mohou lidé vydělat srovnatelně s gastronomií a přitom mít volné víkendy a tolik se nenadřít.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by podle Stárka problém nevyřešilo ani výrazné zvýšení platů?
  • Jaké změny by mohl doznat gastro průmysl?
  • A budou restaurace jen pro bohaté?
sinfin.digital