Ruský prezident Vladimir Putin se „zakusuje“ nejen do územní celistvosti Ukrajiny, ale i do našich peněženek, upozorňují ekonomové oslovení INFO.CZ. „Naše největší slabina je závislost na dovozu plynu. A Rusko to dobře ví a chystá se toho využít v plném rozsahu,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Útok na peněženky pocítí Češi, ale i další obyvatelé střední a západní Evropy zejména skrze růst cen energií. A v tomto ohledu má hlavní slovo růst cen plynu – komodity, u níž je Evropa na ruském dovozu závislá asi ze dvou pětin. „Roste cena všech energetických surovin, cena plynu s měsíčním forwardem ale roste nejvíce,“ komentuje aktuální situaci pro INFO.CZ ekonom Komerční banky Bohumil Trampota. „Jen za dnešní ráno plyn zdražil o přibližně 30 procent, od začátku týdne je pak jeho cena téměř o 60 procent vyšší. Je to zejména reakce na to, že pravděpodobně nebude možné spustit nový plynovod Nord Stream 2, ale také na možné omezení dodávek ruského plynu do Evropy,“ doplňuje ekonom.
Rostou ale i ceny dalších energetických komodit – se zemním plynem zdražuje i ropa, která poprvé od roku 2014 prolamuje úroveň 100 dolarů za barel. A to se pochopitelně dříve či později propíše i do cen pohonných hmot pro české motoristy. Jak výrazně? Bude stát litr benzínu 40 korun? „Tuto úroveň benzín nepřekonal ani v roce 2014, v době ruské invaze na Krymu – a to přesto, že se cena ropy v té době dlouhodobě držela nad 100 USD Za barel. Zákaz dovozu ropy z Ruska či jeho omezení by sice mohlo vést k překročení této pomyslné hranice, uvidíme ale, k jakým sankcím se EU a svět nakonec přikloní,“ doplňuje hlavní ekonomka Raifeissenbank Helena Horská.