Až na stíhačky a transportéry má česká armáda výzbroj jako z muzea bývalého Sovětského svazu

E15 Premium, Pavel Otto

E15 PREMIUM | Evakuace z Kábulu, likvidace následků tornáda na Moravě nebo pomoc při covidové pandemii. To jsou příklady z nedávné minulosti, které ukázaly, že česká armáda dokáže velmi rychle a profesionálně zasáhnout. S její výzbrojí je to však až na několik málo výjimek tristní.

Podinvestovanost vojska včetně jeho často chátrající nemovité infrastruktury se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Proto někteří odborníci a politici hovoří o tom, že příspěvek Česka ke kolektivní obraně NATO je spíše symbolický.

„Strategické projekty se musejí urychlit, většina techniky pochází ještě z dob bývalé Varšavské smlouvy. Došlo k ohrožení bezpečnosti,“ varoval už před časem náčelník generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata.

Začátkem března řekl, že akviziční proces musí projít zcela zásadními změnami. „Věřím, že skončila doba, kdy byly bagatelizovány hrozby ze strany Ruska a výdaje na obranu byly považovány za zbytečné. Doufat, že nepřítel nezaútočí, je předstupeň porážky,“ dodal.

Mnohamiliardové investice do armády, které chystá současná vláda, však nějaký čas zaberou. Důvodem bude i to, že po vojenské technice začíná být v Evropě enormní poptávka. Server E15.cz sestavil přehled základního arzenálu českých ozbrojených sil.

Letecké techniky je málo, drony chybějí

Výčet moderní letecké techniky a systémů je krátký. Stíhaček Gripen mají vojáci 14. To v podstatě stačí na hlídkování a udržování schopnosti pilotů nadzvukové stroje vůbec ovládat. Pro odvrácení případného útoku je to málo.

Jako minimum, které je nezbytné pro obranu země, se uvádí 24 až 36 letounů. Tímto směrem se také budou ubírat požadavky ministerstva obrany v nejbližších letech. Gripeny má Česko pouze pronajaté za 1,7 miliardy korun ročně, jsou majetkem neutrálního Švédska. Leasing skončí v roce 2027. Už kabinet Petra Fialy proto bude muset rozhodnout, jakým způsobem ochranu vzdušného prostoru zajistí. Stíhačkám mají navíc sekundovat podzvukové bitevníky L-159, které po dvacetiletém provozu vyžadují obnovu.

Lépe na tom není ani vrtulníkové letectvo. I když napřesrok začne přebírat nové americké bojové a víceúčelové helikoptéry Viper a Venom za 14,6 miliardy korun, ani jejich množství neodpovídá skutečným potřebám vojska. Bitevní vipery obdrží pouze čtyři, venomů bude mít osm. Nezbytný počet je přitom dvojnásobně až trojnásobně vyšší.

sinfin.digital