Jen za poslední týden ve Spojených státech padla už třetí banka. Kromě Silicon Valley Bank (SVB), ústavu, u něhož měla své účty otevřena řada amerických start-upů, padly i banky Silvergate a Signature, jež se orientovaly na kryptoměnový sektor. Trhy se přitom obávají, zda se nákaza nepřelije i do dalších finančních ústavů a nenabalí se jako sněhová koule i na větší banky. Podle hlavního ekonoma skupiny Natland Petra Bartoně je možné, že krize zasáhne ještě některé další americké banky, „přelití“ problému do Evropy však vylučuje.
Sledujeme ve Spojených státech individuální pády několika bank, nebo jde o systémové selhání? Jak si dění na trhu interpretujete?
Systémový problém to není. Problémy postihly určitý segment bank, takových, které měly přeinvestováno do státních dluhopisů. Problém je v tom, že tyto dluhopisy mají delší dobu splatnosti než bankovní vklady, navíc jejich cena s růstem úrokových sazeb klesá. A vkladatelé najednou hromadně začali vybírat své prostředky.
To, co pozorujeme, je naprosto tuctový run na banku, zejména v případě SVB. Takovému runu neodolá žádná banka, byť by byla sebesilnější; jakmile se rozkřikne, že nemá peníze, stane se z toho sebenaplňující se proroctví.
Přitom formálně vzato, taková banka peníze má, ale jde o takzvané „dlouhé peníze“, které má rozpůjčované na poměrně dlouhou dobu, v tomto případě ve státních dluhopisech.
Ale v případě SVB platila další specifika: například to, že nebyla součástí standardních stress-testů, do jisté míry tak lze říct, že v tomto případě částečně selhal i regulátor. Při hlubší analýze jejích účetních knih by bylo jasné, že je jen otázkou času, jak náchylná jsou aktiva banky na změnu sazeb.
SVB měla i poměrně jasně definovaný profil klientů. Bylo v tom rovněž riziko?
Ano, to je další věc, ve které se SVB lišila od trhu. Banku využíval zejména technologický sektor v Silicon Valley, což znamená, že banka má poměrně málo klientů, každý z nich však v ní uložil poměrně velkou částku. V takovém případě stačí, když si několik klientů bude chtít vybrat své prostředky a ten pád přijde o to rychleji. Pokud by se jednalo o standardní velkou banku, takto koordinované výběry by byly mnohem méně pravděpodobné, i proto, že by větší podíl vkladů byl menší než pojištěné maximum.