Stát nabízí málo známé nástroje, kterými se lze chránit v inflační době

Štěpán Křeček

PORTFOLIO ŠTĚPÁNA KŘEČKA | Růst cen v české ekonomice se stále drží na historických maximech. ČNB se jej sice různými prostředky snaží brzdit, ale i podle optimistických odhadů se výše inflace letos nedostane pod 10 procent. Tomu, kdo nechá své úspory jen tak ležet na účtu či pod polštářem, tak v tomto roce neviditelný zloděj odnese minimálně desetinu kupní síly. I ti nejkonzervativnější lidé proto hledají způsob, jak své peníze ochránit pomocí nějakého finančního instrumentu. Čím dál více z nich k tomu začalo využívat zajímavý výnos a bezpečí státních pokladničních poukázek, říká hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček.

Přehřátou ekonomiku Česká národní banka chladí různými způsoby. Kromě toho, že využívala devizových rezerv, aby udržela naši měnu silnou, zvýšila také základní úrokové sazby. Ty ovlivňují výši úroků všech komerčních úvěrů v ČR. A kvůli vyšším úrokům jsou tak půjčky hůře dostupné, v ekonomice ubývá peněz a inflační tlaky se tím snižují.

Rychlá půjčka pro státní kasu

Lidé a firmy ale nejsou jedinými subjekty v ekonomice, které občas potřebují čerpat úvěry. Během fiskálního roku jsou chvíle, kdy volné finance chybí i ve státní pokladně. Stát například čeká na příjem z daní a mezitím mu chybí peníze na výplatu důchodů. Podobně jako občan před výplatou tedy může i stát potřebovat rychlou půjčku, kterou následně zase rychle splatí. A právě pro získání této likvidity vydává ministerstvo financí pokladniční poukázky. 

Jsou to jednoduché diskontované dluhové papíry s krátkou splatností do dvanácti měsíců. Mají na sobě uvedenou částku, kterou majiteli papíru stát vyplatí po uplynutí smluvené doby. A tato částka je samozřejmě vyšší než pořizovací cena. Rozdílem je pak úrok. Česká republika vydává a splácí tyto závazky rutinně, nejde tedy o žádnou novinku. Změna ale nastala v navýšení úrokové sazby ČNB. Tím se totiž zvýšily i výnosy z pokladničních poukázek pro jejich majitele – investory.

sinfin.digital